Amazon klar med billig Kindle - men der er en bagside

Amazons e-bogslæser vil fremover kunne købes markant billigere. Men besparelsen har en pris.

Artikel top billede

Se galleri: Her er fem fede e-bogslæsere til dig

Priserne på e-bogslæsere rasler ned

E-bogs-giganten Amazon har været i det kreative hjørne.

Resultatet er, at prisen på selskabets billigste version af Kindle med et snuptag sænkes fra 139 dollars til 114 dollars (svarende til en nedsættelse fra 720 til 590 kroner).

Til gengæld skal kunderne til dette produkt kunne leve med, at der vises annoncer som screensavere.

På den traditionelle Kindle vises der billeder af forskellige forfattere, når e-bogslæseren ikke anvendes.

Administrerende direktør Jeff Bezos udtaler, at målet med det nye annonce-initiativ er, at alle, der ønsker en Kindle, skal have råd til det.

Et marked i vækst

Det understreger imidlertid også, at forretningsmodellen for Amazon - og andre producenter af e-bogslæsere - er at lokke kunderne ind i folden med billige produkter for derefter at kunne tjene penge på at sælge selve indholdet.

At e-bøger bliver fremtiden, blev for nylig tydeliggjort, da Amazon annoncerede, at selskabet nu sælger 115 e-bøger for hver 100 print-bøger.

Gartner vurderer, at der alene i 2011 vil blive langet 11 millioner e-bogslæsere over disken på verdensplan.

Når man køber Amazons Kindle som dansker, sker det via den amerikanske afdeling. Der skal derfor lægges moms oven i de 114 dollars, så prisen havner på knap 740 kroner.

Se galleri: Priserne på e-bogslæsere rasler ned

Her er fem fede e-bogslæsere til dig

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S