Google dømt til at maskere alle personer manuelt

Det er ikke godt nok, at Googles it-systemer automatisk slører folks ansigter i deres Street View. Ansigterne skal sløres manuelt, mener domstol.

Artikel top billede

Læs også: Google Street View skyder lovligt videre

IDG News Service: Google har mødt megen modstand mod Street View-projektet, der fotograferer veje og gader og dermed de mennesker, huse og biler, der tilfældigvis befinder sig i kameraernes linse.

Og verdens største internet-søgevirksomhed kæmper for sine forretningsmodeller på fronter overalt i Europa.

Senest har en domstol i Schweiz vejet Street View-optagelserne og fundet dem for lette. I en afgørelse fastslår domstolen, at hensynet til Googles forretningsinteresser ikke overskygger hensynet til menneskers privatliv.

Selvom Googles systemer automatisk slører ansigter og nummerplader med 99 procents effektivitet, er det ikke tilstrækkeligt for alpelandets dommere. De mener, at det ikke kan overlades til maskinerne at stå for anonymiseringen, og at sløringen derfor skal foregå manuelt.

Det gælder især for de optagelser, som Google foretager på særligt følsomme steder, som ved fængsler, skoler, retssale, hospitaler, plejehjem og kvindehjem.

Google er mildt sagt ikke begejstret over den schweiziske domstols afgørelse. Flere end hver fjerde schweizer har brugt tjenesten, siden den blev lanceret i Schweiz i august 2009, oplyser Google, der overvejer mulighederne i at anke rettens afgørelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS