Microsoft: Her er vores store guldkalv

Microsoft skovler penge ind på trods af faldende salg af Windows. Se her, hvor selskabet især har fat i en veritabel guldkalv.

Artikel top billede

Microsofts kan med sit kvartalsregnskab for regnskabsåret tredje kvartal præsentere markant vækst i både indtjening og omsætning, selv om salget af pc'er, som Microsoft leverer styresystemer til, er faldet.

Grunden til fremgangen skal i stedet findes i salget af Xbox og Office, der er gået pænt frem.

Pengene vælter ind

Microsoft tjente i alt 26,4 milliarder kroner i kvartalet. Det er en stigning på 31 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Omsætningen landede på 82,9 milliarder kroner - en stigning på 13 procent i forhold til det tilsvarende kvartal sidste år.

"Der er tale om et stærkt, finansielt resultat på trods af et blandet pc-miljø. Det demonstrerer styrken og bredden af vores forretning," lyder det fra Peter Klein, finansdirektør i Microsoft.

Salget af Windows 7 dykkede med fire procent i forhold til samme periode sidste år. I alt solgte Microsoft Windows 7-licenser for godt 22 milliarder kroner.

Dette fald bliver dog opvejet af fremgang på andre områder. Det drejer sig ikke mindst om Microsoft Office, der har solgt forrygende i kvartalet med en stigning på hele 21 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

I alt solgte Microsoft Office-licenser for 26 milliarder kroner i kvartalet.

Xbox-universet sælger godt

Også salget af Xbox-relaterede produkter er gået voldsomt frem med en stigning på hele 60 procent. Samlet blev omsætningen i Microsofts spil-division - der omfatter Kinect, Xbox og Xbox Live - på 9,1 milliarder kroner.

Også 'Server and tool'-divisionen gik frem med 11 procent.

Ikke alle forretningsområder er dog profitable. Microsofts division for online-services tabte i kvartalet 3,8 milliarder kroner, hvilket dog svarer til en fremgang på tre procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Online-divisionen har tidligere haft massive tab, hvilket har ført til udrensning i ledelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland