Apple i fuld gang med at teste næste version af iOS

Apple er i gang med at teste den næste store version af mobilstyresystemet iOS.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Computerworld News Service: Apple er i øjeblikket i gang med intern test af den næste store udgivelse af iOS sammen med applikationer fra tredjeparter.

Det antydes af spor fundet af en tredjepartsudvikler af software til iPhone.

Disse spor blev fundet i en nedbrudsrapport modtaget af FutureTap fra München i Tyskland, som har udviklet app'en Where To?, der hjælper brugerne med at finde virksomheder og turistattraktioner i nærheden samt yderligere information og vejvisning.

Virksomheden har tweetet følgende: "Har netop modtaget den første iOS 5.0-nedbrudsrapport. MKUserLocationBreadCrumb lyder interessant."

Kørt på iOS 5.0

App-udviklere kan modtage rapporter, når deres iOS-app oplever fejl eller nedbrud.

Disse data bruges til at diagnosticere, hvad der gik galt. Blandt sådanne data findes iOS-versionsnummeret.

I dette tilfælde indikerede nedbrudsrapporten at Where To?-app'en havde kørt på en enhed med den endnu ikke offentliggjorte iOS 5.

Daniel Eran Dilger fra AppleInsider gennemgår sagen i flere detaljer:

Klassen MKUserLocation, som har eksisteret siden iOS 3.0 som en del af frameworket iOS MapKit, bruges til at hente enhedens aktuelle geografiske placering.

"MKUserLocationBreadCrumb indikerer en ny funktion, der har at gøre med sporing af ændringer i brugerens rapporterede placering over tid," forklarer Dilger. På nuværende tidspunkt er MapKit afhængig af Google Maps og Google Earth.

Et af de tre hovedrygter angående iOS 5 er, at det vil have en kraftigt forbedret evne til at forbinde til internet-baserede cloud-services.

Blandt andet vil denne forbedring måske gøre det muligt for brugerne at streame indhold og synkronisere direkte med iTunes-servicen i stedet for først at skulle forbinde deres iPhone med deres pc eller Mac med et USB-kabel.

Visse kilder ser den forestående åbning af Apples enorme, nye datacenter i North Carolina som det vigtigste kriterium for denne forbedring af muligheden for cloud-services til iOS-enheder.

Der gættes indtil videre på vidt forskellige datoer for udgivelsen af iOS 5.

I begyndelsen af marts lød der spekulation om udgivelse i april.
Men mod slutningen af marts lød et andet bud
på udgivelse til efteråret 2011 og frigivelsen af en udviklerversion ved Apples Worldwide Developers Conference til juni.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics