Sådan driver Wordpress 20 millioner blogs

Tyve millioner hjemmesider kører på open source-systemet Wordpress. Her fortæller projektets stifter Matt Mullenweg om det bagvedliggende it-setup.

Artikel top billede

Læs også:

Wordpress-stifter: Kildekoden er blevet stjålet

Han skabte Wordpress og en verden af bloggere

Ifølge Wordpress' egne oplysninger er der nu snart tyve millioner Wordpress-hjemmesider på verdensplan.

På en gennemsnitsdag publiceres der 500.000 nye indlæg og 400.000 kommentarer fra læserne.

Den slags aktivitet kræver en del af det bagvedliggende it-setup, og i et interview med erhvervsmediet Bloomberg fortæller stifteren af Wordpress, Matt Mullenweg, om de hardwaremæssige behov.

"Vi er heldige, fordi Wordpress skalerer godt, så det er relativt effektivt. Selvom vi har 1.350 servere, så er det et relativt lille antal sammenlignet med, hvad eksempelvis Google eller Amazon har for at kunne køre de ting, de gør," forklarer han i interviewet (se video nederst).

Matt elsker Moores lov

Det er ikke alle tyve millioner Wordpress-blogs, der kører på organiationens egne servere. En stor del er også hostet på brugernes egne webhoteller.

Ikke desto mindre koster servere penge, og derfor er Matt Mullenweg også glad for de faldende hardware-priser 

"Jeg mener, at vores totale udgifter til infrastruktur ligger på omkring 300-400.000 dollars om måneden. Når du tænker over det, er det ingenting; For 10 år siden havde det været tre til 10 millioner dollars om måneden," fortæller Matt Mullenweg.

"Moores lov arbejder på vores side - det bliver billigere år for år at gøre det, vi gør. Nogle gange skiller vi os sågar af med servere."

Hardware er dog ikke den eneste udfordring for Wordpress. Holdet af fuldtidsansatte består af 80 personer fordelt på 62 byer over hele verden.

Da Computerworld for et par år siden interviewede Matt Mullenweg fortalte han blandt andet om, hvordan han sikrer samarbejdet i en sådan organisation. Læs om det her.

Se hele interviewet med Matt Mullenweg:

Læs også:

Wordpress-stifter: Kildekoden er blevet stjålet

Han skabte Wordpress og en verden af bloggere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura