Derfor skal Folkeskolen have egen app store

En app store, trådløst internet og tablet-pc'er til alle elever. Se alle planerne i en ny digitaliseringsstrategi.

Artikel top billede

Læs også: Lækket strategi: Sådan bliver fremtidens offentlige it

Allerede næste år skal folkeskolen have sin egen app store for digitale lærermidler.

"Det vil sige en slags "app store", som man kender det fra indkøb af musik og software på nettet, hvor brugerne også kan dele erfaringer og bedømmelser med hinanden," står der i et udkast til en ny digitaliseringsstrategi, som Computerworld er kommet i besidddelse af.

Den nationale platform skal gøre det muligt at øge distributionen af digitale undervisningsprogrammer markant, lyder det.

Digitaliseringsstrategien er Danmarks fælles køreplan for, hvordan det offentlige skal bruge it-kronerne fremadrettet - helt præcist frem til 2015.

Bag strategien står KL, Danske Regioner og Finansministeriet, der i disse dage arbejder på at få de sidste brikker på plads.

Trådløst internet i klasselokalerne

Ifølge udkastet står det allerede fast, at den digitale indspøjtning til folkeskolen også betyder, at alle elever skal have stabil adgang til trådløst internet i klasselokalet om to år.
Det gælder alle elever i folkeskolen fra 0. til 10. klasse.

"Kommunerne skal sikre, at der i 2013 er stabilt trådløst højhastighedsnetværk på alle folkeskoler samt den nødvendige adgang til pc'er, bærbare computere eller lignende på skolen," står der i udkastet.

Året efter - det vil sige i 2014 - skal al skriftlig kommunikation mellem skolen og forældre foregå digitalt. Ligesom lærerne skal frigøre "mærkbart" mere tid til undervisning ved at benytte it til forbedredelse og i selve undervisningen.

Meget tyder også på, at der bliver afsat en pulje til at købe digitale lærermidler fra. Dog står dog ikke klart i det foreløbige udkast, hvor mange penge, der afsættes.

Til gengæld skal alle elever i 2015 arbejde på en individuel bærbar pc, tablet-computer eller lignende, fremgår det af den foreløbige digitaliseringsstrategi.

Læs også: Lækket strategi: Sådan bliver fremtidens offentlige it

Nyt system til eksamener

[b]Læs også: Lækket strategi: Sådan bliver fremtidens offentlige it
[/b]
Endelig skal de digitale test og afgangsprøver i Folkeskolen have en omgang med it-piskeriset.
 
"Der udvikles et it-system, der gør det muligt for eleverne at aflevere deres afgangsprøver digitalt, så bedømmerne både kan hente besvarelserne og afgive deres karakterer digitalt," fremgår det af udkastet.

Samtidig udvikles "et mere effektivt, fleksibelt og fremtidssikret system til at afvikle de nationale test og prøver," står der i rapporten.

Det sker, samtidig med at årets nationale tests på computere er afviklet planmæssigt for første gang siden indførelsen i 2007. 

It på Universiteterne

Ikke kun folkeskolen skal op i gear på it-fronten. Også de kloge hoveder på landets universiteter skal frem i it-skoene, fremgår det af udkastet.

Om to år - i 2013 - skal al optagelse til universiteterne foregå gennem optagelse.dk.

Derudover skal al kommunikation med de studerende foregå digitalt inden samme deadline. Det gælder både ansøgninger, klager og andet.

Endelig skal alle eksaminer være digitale ved udgangen af 2013.
Digitaliseringsstrategien forventes af blive fremlagt i første halvdel af 2011.

Læs også: Lækket strategi: Sådan bliver fremtidens offentlige it

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse