Sådan kan CSC genbruge bortviste ansattes data

CSC's genbrug af brugernavne kan give alvorlige problemer. Men det kan faktisk sagtens lade sig gøre at genbruge brugernavne fra bortvist ansatte. Se her, hvordan det kan gøres.

Artikel top billede

Det er ikke nødvendigvis sikkert, at CSC's genbrug af bortviste medarbejderes brugernavne er et problem.
 
Det siger Ulf Munkedal, der er direktør hos it-sikkehedsfirmaet FortConsult, efter at fagforbundet Prosa tirsdag anmeldte CSC til Politiet for identitetstyveri.
 
"Det kommer meget an på, hvordan CSC håndterer det her," siger Ulf Munkedal.
 
Spørgsmålet er, hvem der har ejerskab over de brugernavne, som ifølge Prosa spøger videre i firmates loglister efter, at de tilhørende medarbejdere er bortvist. 
 
Virksomhedens ejendom
"Sådan som jeg kender lovgivningen på det her område, er det ligesom med mail. Det er virksomhedens ejendom, medmindre man specifikt har aftalt noget andet," siger Ulf Munkedal.
 
Han fortæller, at problemet bliver at holde styr på, hvad en ny medarbejder foretager sig i den oprindelige medarbejders navn.
 
"Selv om jeg ville føle mig lidt truffet, hvis der er én som logger ind med brugernavnet Ulf Munkedal, så er det jo bare et bruger-id," siger Ulf Munkedal.
 
Han fortæller, at spørgsmålet bliver kompliceret af, hvilke systemer brugernavnet giver adgang til. Og er der tale om tjenester ude i skyen, bliver det endnu sværere.
 
"Ligger det i virksomhedens egne systemer, så burde det jo være virksomhedens ejendom. Men vi ved jo, at arbejdsgivere ikke bare lige kan kigge det hele igennem i en mailboks, fordi der kan være personlige e-mails," siger Ulf Munkedal.
 
Hvem er egentlig hvem?
Han fortæller, at det også er de folk som bruger det genbrugte bruger-id'er, som afgør, om det bliver et problem.
 
"Det kommer meget an på, hvad du bliver hængt op på. Så fra det øjeblik hvor du ikke har råderet over brugernavnet mere, er det vigtigt at virksomheden 100 procent overtager det medansvar, som du havde som bruger," siger Ulf Munkedal. 
 
Derfor er det ifølge eksperten meget vigtigt, at CSC er meget omhyggelige med at holde styr på, hvad genbrugte brugernavne benyttes til.
 
I sikkerhedsverdenen bruger man ifølge Ulf Munkedal begrebet uafviselighed om problemstillingen.
 
"Og den uafviselighed bliver jo sat på lidt af en prøve her. Hvem er det egentlig, som helt præcist har gjort hvad," siger han.  
 
Derfor er det ifølge Ulf Munkedal absolut nødvendigt, at CSC holder tungen lige i munden i forbindelse med brugernavnene.

"Men det er lettere sagt end gjort at holde styr på det," siger han.  
 
"Gør de ikke det, kan der godt komme problemer ud af dette her," siger Ulf Munkedal.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision