Artikel top billede

Microsoft vil købe Skype - klar til at betale milliarder

Microsoft er i slutforhandlinger om at købe dansk-udviklede Skype. Se her, hvor meget Microsoft vil lægge på bordet for tjenesten.

Læs også:
Avis: Facebook eller Google køber Skype

Microsoft er i slutforhandlinger om at købe den dansk-udviklede internettjeneste Skype i en handel, der står til at blive Microsofts allerstørste nogensinde.

Prisen vil ifølge Wall Street Journal komme til at ligge mellem 36 og 41 milliarder kroner.

Det gør købet til en af de mest markante for Microsoft i kampen om at dominere fremtidens internet, hvor ikke mindst kommunikation og underholdning står i høj kurs.

Ifølge Wall Street Journal er parterne ganske tæt på at give håndslag på købet, der ventes offentliggjort inden for kort tid.

Dansk-udviklet

Skype er udviklet af danske Janus Friis og svenske Niclas Zennström.

De solgte selskabet til amerikanske eBay i 2005 for 16 milliarder kroner i en handel, der med et snuptag gjorde den unge Janus Friis til en af Danmarks rigeste personer. Det kan du læse mere om her.

Det store amerikanske selskab formåede dog aldrig for alvor at høste gevinsten på Skype, selv om tjenesten har millioner af brugere, der kommunikerer via internettet.

Det var dengang eBays ide, at Skype kunne anvendes til kommunikation mellem eBays mange brugere, men løsningen vandt aldrig rigtigt indpas.

For Microsoft giver Skype imidlertid mening. Selskabet har allerede investeret massivt i kommunikations-løsninger og har for længst meldt ud, at internettet er helt vital for Microsofts fremtid, hvor de traditionelle forretningsområder - desktopsoftware - står til langsomt at fade ud.

Samtidig ser Microsoft en stor fremtid i markedet for mobile løsninger, hvor Skype ligeledes kan spille en rolle.

Ifølge Wall Street Journal har også Facebook, Google og Cisco været i drøftelser med Skype om en mulig overtagelse, ligesom selskabet har overvejet en børsnotering.

Der har ligeledes tidligere været rygter fremme om et salg af selskabet.

Læs også:
Avis: Facebook eller Google køber Skype




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere