Microsoft vil købe Skype - klar til at betale milliarder

Microsoft er i slutforhandlinger om at købe dansk-udviklede Skype. Se her, hvor meget Microsoft vil lægge på bordet for tjenesten.

Artikel top billede

Læs også:
Avis: Facebook eller Google køber Skype

Microsoft er i slutforhandlinger om at købe den dansk-udviklede internettjeneste Skype i en handel, der står til at blive Microsofts allerstørste nogensinde.

Prisen vil ifølge Wall Street Journal komme til at ligge mellem 36 og 41 milliarder kroner.

Det gør købet til en af de mest markante for Microsoft i kampen om at dominere fremtidens internet, hvor ikke mindst kommunikation og underholdning står i høj kurs.

Ifølge Wall Street Journal er parterne ganske tæt på at give håndslag på købet, der ventes offentliggjort inden for kort tid.

Dansk-udviklet

Skype er udviklet af danske Janus Friis og svenske Niclas Zennström.

De solgte selskabet til amerikanske eBay i 2005 for 16 milliarder kroner i en handel, der med et snuptag gjorde den unge Janus Friis til en af Danmarks rigeste personer. Det kan du læse mere om her.

Det store amerikanske selskab formåede dog aldrig for alvor at høste gevinsten på Skype, selv om tjenesten har millioner af brugere, der kommunikerer via internettet.

Det var dengang eBays ide, at Skype kunne anvendes til kommunikation mellem eBays mange brugere, men løsningen vandt aldrig rigtigt indpas.

For Microsoft giver Skype imidlertid mening. Selskabet har allerede investeret massivt i kommunikations-løsninger og har for længst meldt ud, at internettet er helt vital for Microsofts fremtid, hvor de traditionelle forretningsområder - desktopsoftware - står til langsomt at fade ud.

Samtidig ser Microsoft en stor fremtid i markedet for mobile løsninger, hvor Skype ligeledes kan spille en rolle.

Ifølge Wall Street Journal har også Facebook, Google og Cisco været i drøftelser med Skype om en mulig overtagelse, ligesom selskabet har overvejet en børsnotering.

Der har ligeledes tidligere været rygter fremme om et salg af selskabet.

Læs også:
Avis: Facebook eller Google køber Skype

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Nordjylland

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS