Microsoft vil købe Skype - klar til at betale milliarder

Microsoft er i slutforhandlinger om at købe dansk-udviklede Skype. Se her, hvor meget Microsoft vil lægge på bordet for tjenesten.

Artikel top billede

Læs også:
Avis: Facebook eller Google køber Skype

Microsoft er i slutforhandlinger om at købe den dansk-udviklede internettjeneste Skype i en handel, der står til at blive Microsofts allerstørste nogensinde.

Prisen vil ifølge Wall Street Journal komme til at ligge mellem 36 og 41 milliarder kroner.

Det gør købet til en af de mest markante for Microsoft i kampen om at dominere fremtidens internet, hvor ikke mindst kommunikation og underholdning står i høj kurs.

Ifølge Wall Street Journal er parterne ganske tæt på at give håndslag på købet, der ventes offentliggjort inden for kort tid.

Dansk-udviklet

Skype er udviklet af danske Janus Friis og svenske Niclas Zennström.

De solgte selskabet til amerikanske eBay i 2005 for 16 milliarder kroner i en handel, der med et snuptag gjorde den unge Janus Friis til en af Danmarks rigeste personer. Det kan du læse mere om her.

Det store amerikanske selskab formåede dog aldrig for alvor at høste gevinsten på Skype, selv om tjenesten har millioner af brugere, der kommunikerer via internettet.

Det var dengang eBays ide, at Skype kunne anvendes til kommunikation mellem eBays mange brugere, men løsningen vandt aldrig rigtigt indpas.

For Microsoft giver Skype imidlertid mening. Selskabet har allerede investeret massivt i kommunikations-løsninger og har for længst meldt ud, at internettet er helt vital for Microsofts fremtid, hvor de traditionelle forretningsområder - desktopsoftware - står til langsomt at fade ud.

Samtidig ser Microsoft en stor fremtid i markedet for mobile løsninger, hvor Skype ligeledes kan spille en rolle.

Ifølge Wall Street Journal har også Facebook, Google og Cisco været i drøftelser med Skype om en mulig overtagelse, ligesom selskabet har overvejet en børsnotering.

Der har ligeledes tidligere været rygter fremme om et salg af selskabet.

Læs også:
Avis: Facebook eller Google køber Skype

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S