Telenor tager kampen op: Vi forventede Onfone-exit

Onfones exit fra Telenors mobilnet kom som ventet, lyder det fra selskabets topchef, som er klar til kamp med selskabets fighter-brands.

Artikel top billede

Telenor-topchef Jon Erik Haug erkender, at TDC's køb af Onfone har en negativ økonomisk effekt.

TDC køber lavprisselskabet Onfone for cirka 300 millioner kroner.
 
Samtidig flytter op mod 170.000 Onfone-mobilabonnenter fra Telenors til TDC's mobilnet. Dermed mister Telenor den omsætning, som de mange Onfone-kunder genererer i Telenor-mobilnettet.
 
Aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Bank ser det som en dybt alvorlig udvikling for Telenor, men teleselskabets administrerende direktør i Danmark, Jon Erik Haug, forsøger at mane til ro.
 
"Det vil få en økonomisk effekt på vores forretning i 2011, men vi har hele tiden forventet, at Onfone ville forlade vores forretning, og den effekt er indregnet i vores finansielle udsigter for 2011. Det vil kort sagt ikke påvirke driften af vores kerneforretning," udtaler Telenor-direktøren i en pressemeddelse.
 
"At Onfone flytter får ingen indflydelse på vores strategi på det danske marked eller på den service, vi leverer til vores kunder," lyder det videre. 
 
Telenor oplagt køber
Analytikere har hele tiden set Telenor som den mest oplagte køber, fordi selskabet i så fald kunne bevare de mange Onfone-kunder i sit eget net. Men selskabet har ikke været villigt til at betale prisen.
 
"I forhold til vores langsigtede strategi på det danske marked har vi ikke ønsket at konsolidere os med et opkøb af endnu et lavprisselskab i den aktuelle situation," siger Telenor-direktøren. 
 
Han mener i stedet, at selskabet er dækket ind med sine andre lavpris-varemærker.
 
"I lavprismarkedet er vi rigtig godt dækket ind til at tage kampen op med vores fighter-brands CBB, BiBoB og Nano," lyder det fra Jon Erik Haug.
 
Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra Jon Erik Haug, men han ønsker ikke at udtale sig yderligere på nuværende tidspunkt.

Læs mere:
TDC køber Onfone for en formue
 
Onfone-investor: Det var en rigtig god forretning

TDC tæsker Telia og Telenor med Onfone-køb

TDC-topchef overrasket over Onfone-køb

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse