Telenor tager kampen op: Vi forventede Onfone-exit

Onfones exit fra Telenors mobilnet kom som ventet, lyder det fra selskabets topchef, som er klar til kamp med selskabets fighter-brands.

Artikel top billede

Telenor-topchef Jon Erik Haug erkender, at TDC's køb af Onfone har en negativ økonomisk effekt.

TDC køber lavprisselskabet Onfone for cirka 300 millioner kroner.
 
Samtidig flytter op mod 170.000 Onfone-mobilabonnenter fra Telenors til TDC's mobilnet. Dermed mister Telenor den omsætning, som de mange Onfone-kunder genererer i Telenor-mobilnettet.
 
Aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Bank ser det som en dybt alvorlig udvikling for Telenor, men teleselskabets administrerende direktør i Danmark, Jon Erik Haug, forsøger at mane til ro.
 
"Det vil få en økonomisk effekt på vores forretning i 2011, men vi har hele tiden forventet, at Onfone ville forlade vores forretning, og den effekt er indregnet i vores finansielle udsigter for 2011. Det vil kort sagt ikke påvirke driften af vores kerneforretning," udtaler Telenor-direktøren i en pressemeddelse.
 
"At Onfone flytter får ingen indflydelse på vores strategi på det danske marked eller på den service, vi leverer til vores kunder," lyder det videre. 
 
Telenor oplagt køber
Analytikere har hele tiden set Telenor som den mest oplagte køber, fordi selskabet i så fald kunne bevare de mange Onfone-kunder i sit eget net. Men selskabet har ikke været villigt til at betale prisen.
 
"I forhold til vores langsigtede strategi på det danske marked har vi ikke ønsket at konsolidere os med et opkøb af endnu et lavprisselskab i den aktuelle situation," siger Telenor-direktøren. 
 
Han mener i stedet, at selskabet er dækket ind med sine andre lavpris-varemærker.
 
"I lavprismarkedet er vi rigtig godt dækket ind til at tage kampen op med vores fighter-brands CBB, BiBoB og Nano," lyder det fra Jon Erik Haug.
 
Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra Jon Erik Haug, men han ønsker ikke at udtale sig yderligere på nuværende tidspunkt.

Læs mere:
TDC køber Onfone for en formue
 
Onfone-investor: Det var en rigtig god forretning

TDC tæsker Telia og Telenor med Onfone-køb

TDC-topchef overrasket over Onfone-køb

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job