Telenor kan blive den store taber ved et Onfone-salg

Skulle en af de konkurrerende mobiloperatører til Telenor snuppe Onfone, vil 125.000 kunder forsvinde ud af Telenors mobilnet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Potentielle købere har ifølge stifteren af Onfone, Morten Strunge, haft følere ude for at forhøre sig om en pris på Onfone.
 
Han vil dog ikke sætte navn på de potentielle købere.
 
Men ifølge aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets er de mest oplagte købere en af de fire mobiloperatører. I hvert fald hvis Morten Strunge og de andre ejere ønsker en høj pris for Onfone.
 
"Det er først og fremmest de fire netværksejere, der har interesse i det, fordi det er afgørende for dem at have så meget trafik som muligt i deres net," forklarer Poul Ernst Jessen.
 
I dag har mobilselskabet Onfone lejet sig ind i Telenors mobilnet, hvorfra Onfone betjener 125.000 kunder. Og det er den kundebase, der er interessant for mobiloperatørerne.
 
"I et hug er det muligt for en operatør at snuppe 125.000 kunder fra Telenor, så Telenor kunne have interesse i at købe selskabet for at beholde dem i deres net, mens en konkurrent har interesse i at flytte omsætningen over i sit eget net," siger Poul Ernst Jessen.
 
Waoo og Stofa?
Efter de fire mobiloperatører kunne selskaber som Stofa og Waoo måske stå klar i kulissen, men i så fald vil prisen blive en helt anden. De vil nemlig kun få en lille andel af omsætningen per kunde, fordi størstedelen går til mobiloperatøren, der ejer netværket.
 
Poul Ernst Jessen pointerer, at han ikke kender Onfones aftale med Telenor, men den kunne være skruet sådan sammen, at for hver 100 kroner, Onfone får for en kunde, går de første 80 kroner til netværksoperatøren, Telenor.
 
"Selskaber uden egen infrastruktur vil se helt anderledes på prissætningen af en MVNO (mobilselskab uden eget net, red.) end de selskaber, der ejer en infrastruktur," siger han og tilføjer:
 
"Dem, der ikke har et netværk, vil se på, hvad Onfone tjener på bundlinjen, og det er det beløb, som deres investering skal tage udgangspunkt i."
 
Dermed vil en pris for Onfone være lavere, hvis det ikke er et teleselskab med eget net, der køber Onfone.
 
Andre er købt op
Spørgsmålet er dog, om de fire netværksoperatører overhovedet ønsker at købe Onfone. De har tidligere købt en stribe af konkurrenter op, og i dag er en spiller som eksempelvis Telenor et teleselskab, som er dækket ind med varemærkerne Telenor, CBB, Bibob og One Mobile.
 
Alligevel er der efterfølgende dukket en ny aktør op, som de på ny skal tage stilling til.
 
"De fire netværksejere er temmelig trætte af det her, for hvis de køber Onfone ud for et tre-cifret millionbeløb, så går der bare 14 dage, og så er der en ny spiller, som vil forsøge at gentage det," fortæller Poul Ernst Jessen.
 
Han ser dog situationen som anderledes i dag end for blot nogle år siden. I dag har alle fire operatører dækket sig ind i de forskellige prislag og segmenter med flere forskellige brands. Derfor vil selskaberne nok sige, at de ikke har interesse i Onfone, vurderer han.
 
"Hvis de alle sammen har samme holdning, så er der ingen, der byder. Men risikoen er, at en af de andre pludselig snupper Onfone for næsen af de andre," siger Poul Ernst Jessen.
 
Onfone skal til eksamen
Ifølge Poul Ernst Jessen skal Onfone stå den store test de kommende seks måneder, hvor konkurrenterne lancerer produkter magen til Onfones.
 
"Hvis Morten Strunge om seks måneder stadig kan dokumentere, at han tager flest kunder i det segment, efter de andre har lanceret kloner i seks til otte måneder, så er Onfone-brandet stærkt, og så kan de begynde at diskutere priser," fortæller Poul Ernst Jessen.
 
Computerworld har kontaktet Telenor for at høre, hvad et Onfone-salg vil betyde for selskabet, men det ønsker Telenor ikke at kommentere.
 
"Vi kan ikke kommentere opkøbsrygter og lignende af hensyn til børsreglerne," siger pressechef Peter Glüsing fra Telenor.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S