Dell og HP sælger færre pc'er - men Dell tjener kassen

Privatkunderne gider ikke rigtigt købe pc'er fra Dell og HP. Til gengæld skovler begge selskaber penge ind på et andet område.

Artikel top billede

Læs også:
Dell vil investere milliarder i storage

Nyt hovedvåben: Sådan vil HP få fat på dig på nettet

Det er nye tider for to af verdens største pc-producenter, Hewlett-Packard og Dell.

Begge selskaber må i deres dugfriske kvartalsregnskaber sande, at forbrugerne ikke ligefrem flår deres pc'er ned fra hylderne i en sand købs-rus.

Både Dell og Hewlett-Packard melder nemlig om fald i salget til konsummarkedet i det seneste kvartal.

Dells salg er her faldet med syv procent og Hewlett-Packard med hele 23 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

HP: Det overrasker os da
Hewlett-Packard - der selv erklærer sig 'overrasket' over det store fald - er omgående blevet straffet for de dårlige nyheder. Selskabets aktiekurs faldt umiddelbart efter offentliggørelsen af regnskabet til det laveste niveau i to år.

Til gengæld går det fremad for begge selskaber, når det gælder salg til erhvervslivet. Her buldrer især Dell fremad med massivt salg til især de store virksomheder.

Samlet set gør det, at Dell skovler penge ind. Selskabets indtjening er steget med gigantiske 177 procent i forhold til samme kvartal i fjor til nu knap fem milliarder kroner.

Det er noget, der luner for Dell, der i flere år har arbejdet på at komme væk fra afhængigheden af det konkurrence-pressede konsum-marked, hvor indtjeningsmarginerne er lave.

Til gengæld satser Dell målrettet på brede it-løsninger til erhvervslivet.

Dells division for erhvervsløsninger - Services and Enterprise Solutions - melder således om fremgang på fem procent i omsætningen, mens salget af både selskabets server- og netværksprodukter er steget med 11 procent.

Dell planlægger at lancere en række nye konsumprodukter inden for de næste måneder med skarpt fokus på de dyrere modeller. Dette sker for at komme væk fra det helt prisbillige segment, hvor Dell i flere år har været under hårdt pres af ikke mindst prisbillige asiatiske mærker.

"Den betydelige forbedring viser, at vores strategi virker," lyder det fra topchef Michael Dell.

Selskabet forventer at sende en stribe nye produkter til konsummarkedet på gaden inden for de næste måneder. De kommer alle til at ligge i den øvre ende af dette marked.

HP sælger godt til erhvervslivet

Også HP har fremgang inden for salget til erhvervslivet. Selskabet melder om 12 procent fremgang i salg af pc'er til virksomhederne.

Også HP er i gang med at skifte fokus. Det betyder, at selskabet fremover vil satse mere på bredere it-løsninger - inklusive konsulentarbejde inden for cloud computing samt udvikling og videreformidling af applikationer.

Ifølge topchef Leo Apotheker er det afgørende, at selskabet finder nye græsgange, da både omsætning og indtjening er under pres i flere af de områder, som HP hidtil har været stærk på.

Læs også:
Dell vil investere milliarder i storage

Nyt hovedvåben: Sådan vil HP få fat på dig på nettet

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S