Dell og HP sælger færre pc'er - men Dell tjener kassen

Privatkunderne gider ikke rigtigt købe pc'er fra Dell og HP. Til gengæld skovler begge selskaber penge ind på et andet område.

Artikel top billede

Læs også:
Dell vil investere milliarder i storage

Nyt hovedvåben: Sådan vil HP få fat på dig på nettet

Det er nye tider for to af verdens største pc-producenter, Hewlett-Packard og Dell.

Begge selskaber må i deres dugfriske kvartalsregnskaber sande, at forbrugerne ikke ligefrem flår deres pc'er ned fra hylderne i en sand købs-rus.

Både Dell og Hewlett-Packard melder nemlig om fald i salget til konsummarkedet i det seneste kvartal.

Dells salg er her faldet med syv procent og Hewlett-Packard med hele 23 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

HP: Det overrasker os da
Hewlett-Packard - der selv erklærer sig 'overrasket' over det store fald - er omgående blevet straffet for de dårlige nyheder. Selskabets aktiekurs faldt umiddelbart efter offentliggørelsen af regnskabet til det laveste niveau i to år.

Til gengæld går det fremad for begge selskaber, når det gælder salg til erhvervslivet. Her buldrer især Dell fremad med massivt salg til især de store virksomheder.

Samlet set gør det, at Dell skovler penge ind. Selskabets indtjening er steget med gigantiske 177 procent i forhold til samme kvartal i fjor til nu knap fem milliarder kroner.

Det er noget, der luner for Dell, der i flere år har arbejdet på at komme væk fra afhængigheden af det konkurrence-pressede konsum-marked, hvor indtjeningsmarginerne er lave.

Til gengæld satser Dell målrettet på brede it-løsninger til erhvervslivet.

Dells division for erhvervsløsninger - Services and Enterprise Solutions - melder således om fremgang på fem procent i omsætningen, mens salget af både selskabets server- og netværksprodukter er steget med 11 procent.

Dell planlægger at lancere en række nye konsumprodukter inden for de næste måneder med skarpt fokus på de dyrere modeller. Dette sker for at komme væk fra det helt prisbillige segment, hvor Dell i flere år har været under hårdt pres af ikke mindst prisbillige asiatiske mærker.

"Den betydelige forbedring viser, at vores strategi virker," lyder det fra topchef Michael Dell.

Selskabet forventer at sende en stribe nye produkter til konsummarkedet på gaden inden for de næste måneder. De kommer alle til at ligge i den øvre ende af dette marked.

HP sælger godt til erhvervslivet

Også HP har fremgang inden for salget til erhvervslivet. Selskabet melder om 12 procent fremgang i salg af pc'er til virksomhederne.

Også HP er i gang med at skifte fokus. Det betyder, at selskabet fremover vil satse mere på bredere it-løsninger - inklusive konsulentarbejde inden for cloud computing samt udvikling og videreformidling af applikationer.

Ifølge topchef Leo Apotheker er det afgørende, at selskabet finder nye græsgange, da både omsætning og indtjening er under pres i flere af de områder, som HP hidtil har været stærk på.

Læs også:
Dell vil investere milliarder i storage

Nyt hovedvåben: Sådan vil HP få fat på dig på nettet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS