LinkedIn børsnoteres til enorm pris: Frygt for ny boble

LinkedIn gør på børsen, og aktierne bliver revet væk. Mange ser tydelige tegn på en ny sprængfarlig boble, der er ved at blive pustet op.

Artikel top billede

Selskabets bag LinkedIn, LinkedIn Corp, kom ud af starthullerne med et ordentlig brag i den børsnotering, som selskabet er i gang med.

De udbudte aktier er blevet revet væk til en pris, der ligger i den høje ende af forventningerne.

Det betyder, at markedet prisfastsætter LinkedIn til en værdi på i alt 22,3 milliarder kroner.

En ny boble på vej?

I alt udbyder LinkedIN 7,84 millioner aktier.

Det er det største antal udbudte aktier i en børsnotering af et it-selskab, siden Google gik på børsen i 2004. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Wall Street Journal har planerne om noteringen været mødt med en del skepsis i Silicon Valley, hvor mange mener, at den høje prisfastsættelse er tegn på, at der er ved at blive pumpet en ny boble op.

Prisfastsættelsen på 22,3 milliarder kroner skal nemlig ses i lyset af, at LinkedIn fik et overskud på 80 millioner kroner i 2010. Set ud fra alle kendte nøgletal er den samlede værdifastsættelse dermed ekstremt høj.

Til gengæld anvender mere end 100 millioner mennesker i dag LinkedIn.

Det er denne meget store brugerbase, der gør, at markedet mener, at selskabet har en stor fremtid foran sig.

Flere analytikere venter, at andre sociale netværks-tjeneser - heriblandt ikke mindst Facebook - vil følge i kølvandet med kommende børsnoteringer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS