Derfor slipper Danmark for open source-panik

I landene omkring os flygter man fra OpenOffice og Linux-installationerne. Ingen fare i Danmark, lyder det fra Office-folket.

Artikel top billede

I Tyskland har man fravalgt open source, og i Norge flygter flere kommuner fra OpenOffice og vælger i stedet Microsoft Office.

Men den tendens vil ikke smitte af på Danmark, siger Leif Lodahl, der er talsmand for LibreOffice, det tidligere OpenOffice, i Danmark.

"Begrundelsen for at skifte OpenOffice/LibreOffice ud i eksempelvis Norge er, at der er problemer med integration til forretningssystemerne," fortæller han.

Det er ifølge Leif Lodahl leverandørerne af fagsystemer, der stopper open source-udviklingen i nabolandene.

Problemet er også dansk

Han erkender dog, at netop denne integration er et problem, også i Danmark.

"Løsningen afhænger af, hvor meget man vil det. I Danmark har man stiftet en erfa-gruppe på tyve kommuner, som sammen løser disse problemer," siger Leif Lodahl.

Det er således ikke den enkelte kommune, som står alene med løsningsproblemerne og regningen.

"Sammen står man langt stærkere. Vi har eksempelvis fået firmaer som KMD og CSC i tale og slået os sammen om at lave projekter. Samtidig skal man også kun betale en tyvendedel af udgifterne."

"Fællesskabsprincippet giver løsninger, og på dette område er vi foran lande som Tyskland og Norge. Derfor vil vi ikke se, at man smider danske projekter væk på samme måde, som man har gjort i de lande."

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job