Butlernetworks begæret konkurs

Det nødlidende Wimax-firma Butlernetworks med gigantisk underskud og gæld er begæret konkurs.

Artikel top billede

Det nødlidende it-selskab, Butlernetworks, er i dag blevet begæret konkurs.

Det oplyser Version2.dk.

Butlernetworks, med det tidligere IT Factory-bestyrelsesmedlem Henning Børgesen som formand, har kørt med dundrende underskud i en årrække.

I alt har selskabet måtte indkassere et samlet underskud på 317,6 millioner kroner over seks år. 

Med et bedste resultat på minus 34 millioner kroner og værste år i 2008 på minus 116 millioner kroner.

Samtidig slæbte Wimax-selskabet rundt med en gæld på 216 millioner kroner.

Af det seneste regnskab fremgik det, at selskabet blandt andet skulle have fornyet et større banklån på op imod 50 millioner kroner. Selskabets bank var Amagerbanken.

Redningsaktion gik galt

Ifølge Computerworlds oplysninger er der igennem de seneste par måneder blevet arbejdet på højtryk for at finde en løsning på problemerne.

Der er blandt andet blevet sendt brev ud til kreditorer, hvor selskabet beder om henstand for tilgodehavender.

Der er ligeledes blevet afholdt møder med kreditorerne. Men lige lidt hjalp det åbenbart.

Det har ikke været muligt for Computerworld, at fange Butlernetworks' administerende direktør Søren Støvring-Hallsson.
Adspurgt om han kan bekræfte, at Butlernetworks i dag er gået konkurs, siger bestyrelsesformand Henning Børgensen til Computerworld:

"Jeg har simpelthen ikke tid".

Har du ikke tid til at be - eller afkræfte, om Butlernetworks er gået konkurs?

Hvorefter han smækker røret på.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S