Onfone-krigen mere end halverer M1's bundlinje

Den benhårde konkurrence mellem lavprisselskaberne går ud over mobilselskabet M1's bundlinje.

Artikel top billede

Mads Peter Veiby har stiftet mobilselskabet M1, som han i 2009 solgte til TDC. Foto: M1. (Foto: Michael Bo Rasmussen / Baghuset / Michael Bo Rasmussen)

Det seneste års tid er konkurrencen på det danske mobilmarked spidset til, og mange kunder har søgt over mod lavprisselskaberne.
 
Et af disse er TDC's lavprisselskab M1, som telegiganten har brugt i den intense mobilkrig, hvor især Onfone har kapret tusindvis af kunder.
 
Netop Onfone gjorde sig bemærket ved, at selvom selskabet var uafhængigt - uden et stort teleselskab i ryggen - formåede det at pumpe millioner i reklamekampagner med skuespilleren Lars Bom som frontfigur.
 
Den intense konkurrence mellem lavprisselskaberne afspejler sig i M1's årsregnskab for 2010, hvor bundlinjen faldt til 4,5 millioner kroner før skat mod 11 millioner kroner et år tidligere.
 
"Året har været præget af stor konkurrence mellem teleselskaberne, om hvem der havde det største 'mediespend'. M1 har til en vis grad valgt at følge trop og har derfor i 2010 større markedsføringsomkostninger end i 2009. Dette afspejles også på selskabets resultat for året," skriver M1 i sit årsregnskab for 2010.
 
Mere loyale kunder
M1 formåede i 2010 at øge sin bruttofortjeneste fra 38,3 millioner kroner i 2009 til 52,1 millioner kroner i 2010.
 
"Den øgede markedsføringsaktivitet har båret frugt i form af en pæn stigning i trafikmængde og omsætning, samtidig med vi kan se en klar tendens til en større kundeloyalitet over for M1," skriver selskabet og henviser til, at kundeafgangen er faldet.
 
Årsregnskabet fra M1 er underskrevet 10. maj 2011. På dette tidspunkt var TDC i gang med at afslutte forhandlingerne omkring et køb af Onfone for cirka 300 millioner kroner.
 
"Vi forventer, at det også i 2011 vil være hektisk i mobilbranchen, hvorfor selskabet har valgt at fortsætte med en aggressiv markedsføring," står der i årsregnskabet.
 
Spørgsmålet er dog, om dette ændrede sig, fordi M1's moderselskab, TDC, købte Onfone 11. maj. Det var netop Onfone, som lagde et tungt pres på markedsføringen i krigen mellem mobilselskaberne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job