Onfone-krigen mere end halverer M1's bundlinje

Den benhårde konkurrence mellem lavprisselskaberne går ud over mobilselskabet M1's bundlinje.

Artikel top billede

Mads Peter Veiby har stiftet mobilselskabet M1, som han i 2009 solgte til TDC. Foto: M1. (Foto: Michael Bo Rasmussen / Baghuset / Michael Bo Rasmussen)

Det seneste års tid er konkurrencen på det danske mobilmarked spidset til, og mange kunder har søgt over mod lavprisselskaberne.
 
Et af disse er TDC's lavprisselskab M1, som telegiganten har brugt i den intense mobilkrig, hvor især Onfone har kapret tusindvis af kunder.
 
Netop Onfone gjorde sig bemærket ved, at selvom selskabet var uafhængigt - uden et stort teleselskab i ryggen - formåede det at pumpe millioner i reklamekampagner med skuespilleren Lars Bom som frontfigur.
 
Den intense konkurrence mellem lavprisselskaberne afspejler sig i M1's årsregnskab for 2010, hvor bundlinjen faldt til 4,5 millioner kroner før skat mod 11 millioner kroner et år tidligere.
 
"Året har været præget af stor konkurrence mellem teleselskaberne, om hvem der havde det største 'mediespend'. M1 har til en vis grad valgt at følge trop og har derfor i 2010 større markedsføringsomkostninger end i 2009. Dette afspejles også på selskabets resultat for året," skriver M1 i sit årsregnskab for 2010.
 
Mere loyale kunder
M1 formåede i 2010 at øge sin bruttofortjeneste fra 38,3 millioner kroner i 2009 til 52,1 millioner kroner i 2010.
 
"Den øgede markedsføringsaktivitet har båret frugt i form af en pæn stigning i trafikmængde og omsætning, samtidig med vi kan se en klar tendens til en større kundeloyalitet over for M1," skriver selskabet og henviser til, at kundeafgangen er faldet.
 
Årsregnskabet fra M1 er underskrevet 10. maj 2011. På dette tidspunkt var TDC i gang med at afslutte forhandlingerne omkring et køb af Onfone for cirka 300 millioner kroner.
 
"Vi forventer, at det også i 2011 vil være hektisk i mobilbranchen, hvorfor selskabet har valgt at fortsætte med en aggressiv markedsføring," står der i årsregnskabet.
 
Spørgsmålet er dog, om dette ændrede sig, fordi M1's moderselskab, TDC, købte Onfone 11. maj. Det var netop Onfone, som lagde et tungt pres på markedsføringen i krigen mellem mobilselskaberne.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Edge computing: behandling ved kilden

Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly