Onfone-krigen mere end halverer M1's bundlinje

Den benhårde konkurrence mellem lavprisselskaberne går ud over mobilselskabet M1's bundlinje.

Artikel top billede

Mads Peter Veiby har stiftet mobilselskabet M1, som han i 2009 solgte til TDC. Foto: M1. (Foto: Michael Bo Rasmussen / Baghuset / Michael Bo Rasmussen)

Det seneste års tid er konkurrencen på det danske mobilmarked spidset til, og mange kunder har søgt over mod lavprisselskaberne.
 
Et af disse er TDC's lavprisselskab M1, som telegiganten har brugt i den intense mobilkrig, hvor især Onfone har kapret tusindvis af kunder.
 
Netop Onfone gjorde sig bemærket ved, at selvom selskabet var uafhængigt - uden et stort teleselskab i ryggen - formåede det at pumpe millioner i reklamekampagner med skuespilleren Lars Bom som frontfigur.
 
Den intense konkurrence mellem lavprisselskaberne afspejler sig i M1's årsregnskab for 2010, hvor bundlinjen faldt til 4,5 millioner kroner før skat mod 11 millioner kroner et år tidligere.
 
"Året har været præget af stor konkurrence mellem teleselskaberne, om hvem der havde det største 'mediespend'. M1 har til en vis grad valgt at følge trop og har derfor i 2010 større markedsføringsomkostninger end i 2009. Dette afspejles også på selskabets resultat for året," skriver M1 i sit årsregnskab for 2010.
 
Mere loyale kunder
M1 formåede i 2010 at øge sin bruttofortjeneste fra 38,3 millioner kroner i 2009 til 52,1 millioner kroner i 2010.
 
"Den øgede markedsføringsaktivitet har båret frugt i form af en pæn stigning i trafikmængde og omsætning, samtidig med vi kan se en klar tendens til en større kundeloyalitet over for M1," skriver selskabet og henviser til, at kundeafgangen er faldet.
 
Årsregnskabet fra M1 er underskrevet 10. maj 2011. På dette tidspunkt var TDC i gang med at afslutte forhandlingerne omkring et køb af Onfone for cirka 300 millioner kroner.
 
"Vi forventer, at det også i 2011 vil være hektisk i mobilbranchen, hvorfor selskabet har valgt at fortsætte med en aggressiv markedsføring," står der i årsregnskabet.
 
Spørgsmålet er dog, om dette ændrede sig, fordi M1's moderselskab, TDC, købte Onfone 11. maj. Det var netop Onfone, som lagde et tungt pres på markedsføringen i krigen mellem mobilselskaberne.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos