Sådan samarbejder strejkeramte CSC med politiet

For at undgå fysisk nærkamp og chikane af sine medarbejdere har CSC oprettet en fast busrute, der bliver beskyttet af politiet.

Artikel top billede

Læs også:
It-direktør truer med at køre ind i CSC-strejkevagter

CSC indkalder rebelsk rambuk-direktør til samtale

I frygt for korporligheder mellem strejkende Prosa-folk og dem, der arbejder for CSC under konflikten har it-giganten indgået en aftale med politiet om at få sine folk ind og ud af bygningen på Retortvej. 

It-selskabets direktør, Lars Lundsgaard, fortæller til Computerworld, at han flere gange er blevet ringet op af medarbejdere og eksterne konsulenter hos CSC i den verserende konflikt mellem it-giganten og Prosa, der laver blokader foran porten.

"De følte sig så rasende, at de var klar til at springe i hovedet på folk (Prosa-folk, red.)," siger han og understreger, at der med blokaden er en reel risiko for, at medarbejderne ikke kan komme på arbejde samtidig med, at de bliver stærkt chikaneret af blokadevagterne.

Fast busrute

For at få medarbejderne sikkert ind og ud af CSC's domicil har it-giganten oprettet en fast busrute, hvor medarbejdere, eksterne konsulenter og europæiske kolleger bliver samlet op forskellige steder i byen.
 
Til at ekskortere bussen sikkert ind og ud fra CSC's område, har selskabet indgået en aftale med politiet om at sørge for, at bussen med CSC-folk kan blive lukket ind ad selskabets port om morgenen, og ud igen om aftenen.

"Vi har selvfølgelig en løbende dialog med politiet for at undgå at eskalere konflikten, og politiet vil gerne komme to gange om dagen og sørge for, at bussen kan komme ind og ud," forklarer Lars Lundsgaard.
 
"Alt det har vi gjort for, dels fordi Prosa eller Prosa-sympatisører har følt anledning til at tage ulovlige midler i brug, dels for at beskytte vores konsulenter bedst muligt og undgå reaktioner som den fra Mogens Nørgaard," fortsætter han.

Med den sidste sætning henviser han til, at direktør Mogens Nørgaard fra en CSC's leverandører, Miracle, har truet med at fræse sin solide svenske bil ind i den strejkende folkemængde for at få plads til, at medarbejderne kan passe deres arbejde.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S