Microsoft har mistet grebet - faldet er brat og kontant

ComputerViews: Microsoft har helt mistet grebet som toneangivende selskab. Det endelige bevis finder du her.

Artikel top billede

ComputerViews: For et år siden blev der gjort en hel del ud af, at Apples markedsværdi var strøget forbi Microsofts markedsværdi i kølvandet på den enorme succes, som Apple havde haft med især iPod og iPhone.

Der var en særlig klang over at slå Microsoft, der i mange år nærmest var synonym med det vildt effektive, kapitalistiske kæmpeselskab, der med alle metoder sørgede for at banke samtlige konkurrenter af banen, mens pengene væltede ind og skabte formuerne for flere af verdens rigeste mennesker.

Dengang kunne man være i tvivl om, hvorvidt billedet var permanent, eller om Apple strøg afsted på en midlertidig rygvind.

I dag kan vi se, at billedet er mere permanent, end man skulle ane dengang. Og at grunden måske snarere skal findes hos Microsoft end hos Apple.

Også IBM er smuttet forbi

Interessant netop nu er det nemlig, at Microsoft er blevet overhalet af endnu en konkurrent målt på markedsværdi, nemlig IBM, som selv var med til at sparke det dengang lillebitte Microsoft i gang i begyndelsen af 1980'erne.

Sidste gang, IBM var mere værd end Microsoft, var i 1996. Tre år senere, i 1999, var Microsofts markedsværdi katapulteret op til at være tre gange så høj som IBM's markedsværdi.

Dengang var Microsoft det største selskab i USA målt på markedsværdi, hvilket understregede, at Bill Gates' dengang banebrydende ide om, at software ville være langt mere værd end hardware, var rigtigt set.

Siden er billedet i den grad vendt. Microsoft tjener ganske vist stadig styrtende med penge og har fordoblet både salg og omsætning i de seneste 10 år, men aktiekursen er stagneret og har ikke bevæget sig op i lang tid.

Mistet tiltroen

Microsoft har kort og godt ikke været i stand til at overbevise aktiemarkedet om, at selskabet kan dominere fremtidens it-landskab på samme måde, som det dominerede og definerede udviklingen i sin storhedstid.

Det har tidligere udløst voldsom kritik af topchef Steve Ballmer, der er blevet beskyldt for at sidde fast i fortiden og uden evne til at formulere en ny vision for selskabet. Det kan du læse mere om her.

Microsoft har i flere år kæmpet bravt for at finde nye ben at stå på, som kan være tilstrækkeligt solide til at bære selskabet ind i fremtiden.

Det ekstremt velhavende selskab har investeret store summer i udviklingen af først det ene, så det andet, men selskabet har været på bagkant med udviklingen, og det har været stærkt begrænset med landvindingerne og de banebrydende visioner.

Tidligere har Microsoft-stifter Paul Allen peget på, at Microsofts store problem efter hans mening dels er, at har for mange produktsiloer, dels at selskabets kerneområde - udvikling og salg af software til erhvervslivet - er passé i en tid, hvor alt og alle er på vej over mod de mobile platforme, hvor udviklingen er drevet af den mobile privatforbruger, som Microsoft ikke har godt fat i.

Pc-æraen er slut

Det er blandt pc'erne, at Microsoft har sin force. Og da selskabet aldrig vil kunne opfinde en platform, der er ligeså profitabel som pc-platformen, har det ikke meget incitament til at udvikle nye forretnings-modeller.

Omvendt har IBM i de senere år stabilt og målrettet formået at repositionere sig som en effektivt og driftsikker leverandør af brede forretningsløsninger til erhvervslivet, hvor pengene ikke mindst ligger i licensaftaler, konsulentimer og service-aftaler.

Aktiemarkedet har altså vendt tommelfingeren ned til Microsoft, der er blevet stemplet som gårsdagens superstar.

Det er nu et åbent spørgsmål, om Microsoft er i stand til at gøre noget ved sagen. Eller om selskabets markedsværdi vil blive ved med at blive overhalet og derved understrege, at Microsofts storhedstid som toneangivende selskab er slut.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester i PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS