Nu er Apple mere værd end Microsoft

Apple er nu mere værd end mægtige Microsoft. Se her, hvor meget selskabet er værd i kroner og øre.

Artikel top billede

Steve Jobs må være en rigtig glad mand.

Efter et forrygende comeback på verdensmarkedet i de seneste år, har Apple overhalet Microsoft som verdens største teknologiselskab målt på markedsværdi, skriver Financial Times.

Da den amerikanske teknologibørs Nasdaq lukkede onsdag, havde Apple en markedsværdi på 222 milliarder dollar - 1,34 billioner kroner.

Microsoft havde ved børsens lukning en markedsværdi på 219 milliarder dollar - 1,32 billioner kroner.

På Nasdaq-børsen var kun olieselskabet Exxon mere værd end Apple ved børsens lukning onsdag.

Stor triumf for Steve Jobs

Øjeblikket må have været en stor triumf for Apples topchef Steve Jobs, der med skiftende held har været i clinch med Microsoft i næsten 30 år om at dominere teknologiudviklingen.

Indtil for ganske få år siden var Apple endog rigtigt langt bag Microsoft og var henvendt til en lille skare entusiatiske afficionados.

Men sådan er det ikke længere, og det skyldes ikke mindst, at Steve Jobs på mange måder valgte at tage meget store risici og satse vildt på dengang helt nye og aldeles uopdyrkede markeder med helt nye teknologier, nemlig den digitale og bærbare mp3-musikafspiller, iPod, og senere iPhonen.

Og ovenikøbet udfordre både nogle af verdens store og magtfulde musikselskaber og mobilindustrien ved at gøre det.

Gevinsten har været synlig: Apple ramte et enormt udækket behov hos verdens teknologiforbrugere og satte sig lynhurtigt på markedet, som resten af spillerne nu kæmper gevaldigt for at komme ind på.

Parallellerne til Microsoft og Bill Gates' position, da denne blev skabt i 1980'erne og 1990'erne, er oplagt.

Apple har også indtjeningsmæssigt haft meget stor fremgang i de seneste år med mangedoblinger af nøgletallene. Det kan du læse mere om her.

Til gengæld har Microsoft kun haft mindre fremgang på sine nøgletal, selvom selskabet fortsat skovler penge ind.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect