CSC-fejl sender Skats sikre e-mail system i sort

Skats sikre e-mail-kommunikation med borgerne gik tordag i sort. Leverandøren CSC arbejder på en løsning af problemet.

Artikel top billede

Den efterhånden hårdt prøvede CSC-kunde, Skat, kan muligvis føje endnu et problemstilling til listen over de problemer, som arbejdskonflikten hos it-leverandøren er skyld i. 
 
Torsdag gik Skats sikre e-mail-løsning, der via Skattemappen sikrer borgernes kommunikation med myndigheden, således i sort. 
 
Kontorchef Henrik Kähler fra Skat fortæller til Computerworld, at problemet skyldes databaseproblemer hos leverandøren, CSC. 
 
"CSC har identificeret årsagen. Og det, de kigger på nu, er hvornår de kan få det til at køre igen. Det ved vi endnu ikke," siger Henrik Kähler.
 
Ifølge kontorchefen er det usikkert, hvor mange brugere af  'sikker e-mail' problemet vedrører. Men det er både brugere af Tastselv til borgere og Tastselv Erhverv, som er ramt.  
 
Henrik Kähler fortæller, at CCS har oplyst, at nedbruddet ikke har relation til den igangværende konflikt hos CSC, hvor mere end 400 ansatte er henholdsvis i lockout og strejke. 

Nedbruddet indtraf omkring klokken otte torsdag morgen, og det er ukendt, hvornår problemet kan være løst, oplyser Skats kontorchef.
  
Skat har tidligere opfordret befolkningen til at udvise tålmodighed, fordi der kan opstå problemer for myndighedens systemer som følge af konflikten hos CSC. Imidlertid er torsdagens nedbrud på den sikre e-mail et problem, som Skat ikke tidligere har haft på listen over mulige problemer. 
 
"Det er jo en vigtig kanal, for det er den måde, man som borger kan sende mails til Skat," siger Henrik Kähler.
 
Han opfordrer borgere, der skal i kontakt med Skat, til at have tålmodighed og i stedet benytte telefonen: 72 22 18 18.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS