Mobilselskaber får udskudt ny 4G-auktion

IT- og Telestyrelsen udskyder nu en ny 4G-auktion. Læs her, hvorfor mobiloperatørerne har bedt om at få skubbet den.

Artikel top billede

Foto: Ernst Tobisch/Telia.

IT- og Telestyrelsen skubber nu den planlagte 4G-auktion, der skulle finde sted i slutningen af 2011.
 
I stedet skal den holdes i marts 2012.
 
Auktionen handler om tilladelser til at sende i 800 megahertz-frekvensbåndet, som giver teleselskaberne mulighed for at sende mobilt bredbånd-signaler længere end i de andre frekvensbånd, som de har adgang til i dag.
 
Derfor kan teleselskaberne med en 800 megahertz-licens i hånden nå længere ud på landet med 4G-mobilt bredbånd, end de kan i dag.

Telia har som det eneste selskab i Danmark lanceret 4G baseret på det, der hedder LTE-teknologien, men det er i 2,6 gigahertz-frekvensbåndet, som har kort rækkevidde.
 
En kort rækkevidde betyder, at det vil kræve mange mobilmaster at udbygge et landsdækkende net. Derimod kræver det langt færre master med en licens til 800 megahertz-frekvensbåndet.
 
Dårlige dongles
Styrelsen har valgt at udskyde auktionen, fordi flere mobiloperatører har fremhævet, at november 2011 er for tidligt.
 
Et af disse selskaber er Telenor, som i sit høringssvar til IT- og Telestyrelsen fremhæver, at der er stor usikkerhed omkring det udstyr, der skal bruges til 4G-mobilt bredbånd. Hidtil har udstyret - det vil sige USB-dongles ­- haft en "ringe kvalitet", lyder det fra Telenor.
 
Den dårlige kvalitet af USB-dongles har blandt andet betydet, at TDC har valgt at udskyde sin 4G-lancering på ubestemt tid. Netop TDC har også svaret styrelsen, og selskabet støtter den gamle tidsplan om en auktion i november 2011. Men TDC tilføjer:
 
"Forslaget om en udsættelse af auktionstidspunktet til marts 2012 har TDC dog ingen indvendinger mod under forudsætning af, at adgangen for de kommende tilladelsesindehavere fastholdes til den 1. januar 2013."
 
Danmarks tredjestørste teleselskab, Telia, støtter ligesom Telenor en udskydelse, mens landets fjerdestørste teleoperatør, 3, skriver, at selskabet hele tiden har anset en auktion i november 2011 som værende "præmatur".
 
3 understreger dog ligesom TDC, at en auktion i marts 2012 ikke må forhindre en lancering i frekvensbåndet 1. januar 2013.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car