Millioner af patient-data forsvundet med bærbar pc

En bærbar computer med oplysninger om millioner af patienter og deres helbred er blevet stjålet.

Artikel top billede

Læs også:
Danskere kan tie om datatab - er det OK?

Otte millioner britiske patienter må fremover leve med tanken om, at oplysninger om dem og deres helbred kan være havnet i de forkerte hænder.

Avisen The Sun beretter, at en computer fra et hospital i London blev stjålet for tre uger siden - og at der kan være tale om den hidtil største data-skandale i England.

Den bærbare computer indeholder ikke-krypteret data om 8,63 millioner patienter samt om 18 millioner hospitalsbesøg. Det drejer sig blandt andet om oplysninger om HIV-smittede, psykisk syge og aborter.

I følge The Sun er der ikke tale om patienternes navne, men derimod om oplysninger om postnumre, alder, køn og etnisk oprindelse med videre.

Pc'en forsvandt sammen med 19 andre computere fra et rum på et hospital i London. Indtil videre er 12 af dem fundet igen - men altså ikke den computer, der indeholder alle de personfølsomme data.

England har prøvet det mange gange før

Ifølge teknologi-mediet It Pro er det bekræftet, at computeren og alle patientoplysningerne er forsvundet:

"Enhver påstand om, at personfølsomme informationer er blevet kompromitterede er bekymrende, og vi vil nu forsøge at afklare de fulde fakta om dette påståede data-brud," udtaler en talsperson.

Det er langt fra første gang, at England har været ramt af store data-tab.

I 2008 mistede Colchester Hospital 21.000 patient-oplysninger, da en bærbar blev stjålet fra en af hospitalets sikkerhedschefer.

Det skete kort tid efter, at en kurer havde mistet personlige sundhedsjournaler på flere end 38.000 patienter i form af et back-up-bånd, som han var ved at transportere til et softwarefirma.

De engelske skattemyndigheder har også prøvet at miste personfølsomme oplysninger på ikke færre end 25 millioner borgere.

Læs også:
Danskere kan tie om datatab - er det OK?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job