Millioner af patient-data forsvundet med bærbar pc

En bærbar computer med oplysninger om millioner af patienter og deres helbred er blevet stjålet.

Artikel top billede

Læs også:
Danskere kan tie om datatab - er det OK?

Otte millioner britiske patienter må fremover leve med tanken om, at oplysninger om dem og deres helbred kan være havnet i de forkerte hænder.

Avisen The Sun beretter, at en computer fra et hospital i London blev stjålet for tre uger siden - og at der kan være tale om den hidtil største data-skandale i England.

Den bærbare computer indeholder ikke-krypteret data om 8,63 millioner patienter samt om 18 millioner hospitalsbesøg. Det drejer sig blandt andet om oplysninger om HIV-smittede, psykisk syge og aborter.

I følge The Sun er der ikke tale om patienternes navne, men derimod om oplysninger om postnumre, alder, køn og etnisk oprindelse med videre.

Pc'en forsvandt sammen med 19 andre computere fra et rum på et hospital i London. Indtil videre er 12 af dem fundet igen - men altså ikke den computer, der indeholder alle de personfølsomme data.

England har prøvet det mange gange før

Ifølge teknologi-mediet It Pro er det bekræftet, at computeren og alle patientoplysningerne er forsvundet:

"Enhver påstand om, at personfølsomme informationer er blevet kompromitterede er bekymrende, og vi vil nu forsøge at afklare de fulde fakta om dette påståede data-brud," udtaler en talsperson.

Det er langt fra første gang, at England har været ramt af store data-tab.

I 2008 mistede Colchester Hospital 21.000 patient-oplysninger, da en bærbar blev stjålet fra en af hospitalets sikkerhedschefer.

Det skete kort tid efter, at en kurer havde mistet personlige sundhedsjournaler på flere end 38.000 patienter i form af et back-up-bånd, som han var ved at transportere til et softwarefirma.

De engelske skattemyndigheder har også prøvet at miste personfølsomme oplysninger på ikke færre end 25 millioner borgere.

Læs også:
Danskere kan tie om datatab - er det OK?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job