Derfor er Facebook snart mere værd end Cisco og HP

ComputerViews: Facebooks markedsværdi nærmer sig 500 milliarder kroner - langt mere end både selskabets omsætning og indtjening kan forsvare.

Artikel top billede

Læs også: Microsoft har mistet grebet - faldet er brat og kontant.

Facebook er på vej mod en børsnotering, og selv om noteringen meget vel først vil finde sted om et års tid, er investorerne allerede nu fyr og flamme.

Amerikanske CNBC skabte stor opmærksomhed for nylig med meldingen om, at Facebook har kurs mod en børsnotering i første kvartal af 2012.

Værdifastsættelsen af Facebook vil med den nuværende interesse kunne komme til at ligge på mere end 100 milliarder dollar.

Det svarer til mere end 500 milliarder kroner - altså 500.000 millioner kroner - hvilket vil katapultere selskabet op blandt de allermest værdifulde i hele den globale it-industri, hvor Apple ligger i toppen, IBM ligger som nummer to, og Microsoft er nummer tre. Deres værdier kan du læse mere om her.

En værdifastsættelse på 100 milliarder dollar vil således gøre Facebook mere værd end selskaber som HP, Cisco og Canon.

Facebook har egentlig ikke brug for kapital, så børsnoteringen handler alene om at give de nuværende under 500 aktionærer - heriblandt mange ansatte - en mulighed for at sælge deres aktier og score kassen.

Investorer er sultne

Den kraftigt stigende pris skyldes massiv interesse fra investorer, hvor både gunslingere og mere konservative investorer i en krisetid med få succeshistorier på aktiemarkedet er sultne og på jagt efter den næste guldkalv.

Her er Facebook for tiden blandt de mest oplagte bud på en virksomhed, der på kort tid vil kunne kaste voldsomt mange penge af sig for den risikovillige investor.

Interessen er ikke blevet mindre efter den guldrandede børsnotering af LinkedIn, hvor de udbudte aktier blev flået væk med så stor hast, at LinkedIn af markedet blev prisfastsat til 22,3 milliarder kroner.

Det var en ekstremt høj pris i forhold til alle kendte nøgletal. LinkedIn fik eksempelvis et overskud i 2010 på blot 80 millioner kroner. Facebook er tidligere blevet anslået til at runde en omsætning på 20 milliarder kroner i år.

Køb. Og sælg. Og sælg igen

For investorerne handler det imidlertid ikke om nuværende omsætning eller indtjening, men om aktiekursens potentiale.

De er alene interesseret i at kapitalisere på den interesse, som andre købere viser i aktien på grund af forventningen om, at der er krudt og vækstpotentiale i den.

Og disse andre købere er igen kun interesserede, fordi de forventer, at andre igen er interesserede. Og så videre.

Dette er den klassiske opskrift på opbygningen af en boble, der pumpes op uden forbindelse til den reelle værdi, men alene på forventningen om, at andre også tror på, at værdien vil stige.

Forskellen er imidlertid brugerne. LinkedIn har 100 millioner brugere. Facebook har 600 millioner, og antallet stiger hver eneste dag.

Som i en række andre opkøbs-tilfælde - Skype, YouTube, MySpace - er det antallet af brugere, der sandsynliggør, at der er potentiale i selskabets udvikling - også selv om man ikke lige på stående fod har et nøjagtigt vue over den nøjagtige forretningsmodel.

Med andre ord: Det er dig og mig og de muligheder, som vores færden på Facebook giver, der gør selskabet så mange penge værd. For vores data og vores interesse kan sælges. Igen og igen og igen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S