Amazons Kindle får baghjul af ny e-bogs-konkurrent

Amazons populære Kindle møder nu for alvor modstand i form af ny e-bogslæser fra amerikansk bog-gigant.

Artikel top billede

Læs også:
Fem fede e-bogslæsere til dig

Amazon på vej med Android-baserede tablet-pc'er

Få fingre i den bedste e-bogslæser

Det kan godt være, at det var Amazons Kindle, der indledte e-bogs-ballet og siden har domineret det, men konkurrenterne er nu får alvor ved at være kommet op i gear.

I hvert fald er amerikanske consumerreports.org i en ny test yderst begejstret for Barnes & Nobles nye Nook Simple Touch Reader.

"Det markerer første gang, siden Kindle blev lanceret, at Amazon ikke har været topscoreren i vores bedømmelse," lyder det.

Amazon under pres

Når man ser på det globale marked for e-bogs-læsere, har amerikanske Amazon længe domineret.

Selskabet debuterede i 2007 og var længe et pænt stykke foran konkurrenterne. I de senere år er selskaber som Sony og Barnes & Noble - samt alle tablet-producenterne med Apples iPad i spidsen - dog for alvor begyndt at suge penge ud af det marked, Amazon tidligere ejede.

Barnes & Nobles debuterede med den første Nook i 2009, og nu ser det ud til, at bog-giganten for alvor har vind i sejlene - og måske endda så meget, at den overhaler Amazon.

I consumerreports.org's test (kræver medlemskab) får Nook Simple Touch ros for at matche eller overgå Amazons Kindle på stort set alle områder.

Blandt andet kan Simple Touch konkurrere med Kindlens fremragende batteritider, selvom Amazon tidligere har hævdet, at den påstand ikke holder.
 
Her overhaler Nook Kindle
Prisen på de to e-bogslæsere er også ens, og consumerreports.org mener også, at begge produkter har fat i noget af det rigtige med et minimum af forstyrrende knapper og andre elementer.

I øjeblikket er Simple Touch dog i stand til at give Kindlen baghjul, fordi den blandt andet understøtter, at man kan låne e-bøger fra offentlige biblioteker.

Engadget har også set nærmere på den nye Nook, og her lyder dommen, at den formår både at fastholde den gode, simple læse-oplevelse og at tilføje nye funktioner.

"Alle de nye funktioner forbedrer læsningen snarere end forringer den, og de er der, når du har brug for dem, og er for det meste usynlige, når du ikke har."

På den negative side bemærker Engadget, at Simple Touch er lidt tykkere, end man havde håbet på, samt at e-bogslæseren frøs enkelte gange under testen, når den skulle arbejde med PDF'er.

For danske brugere er det interessant, at Nook anvender ePub-formatet, som de danske net-boghandlere anvender, mens man med Kindlen kun kan bruge Amazons eget format - og dermed ikke har adgang til danske bøger, medmindre man går i gang med at konvertere filerne.

Læs også:
Fem fede e-bogslæsere til dig

Amazon på vej med Android-baserede tablet-pc'er

Få fingre i den bedste e-bogslæser

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S