Amazons Kindle får baghjul af ny e-bogs-konkurrent

Amazons populære Kindle møder nu for alvor modstand i form af ny e-bogslæser fra amerikansk bog-gigant.

Artikel top billede

Læs også:
Fem fede e-bogslæsere til dig

Amazon på vej med Android-baserede tablet-pc'er

Få fingre i den bedste e-bogslæser

Det kan godt være, at det var Amazons Kindle, der indledte e-bogs-ballet og siden har domineret det, men konkurrenterne er nu får alvor ved at være kommet op i gear.

I hvert fald er amerikanske consumerreports.org i en ny test yderst begejstret for Barnes & Nobles nye Nook Simple Touch Reader.

"Det markerer første gang, siden Kindle blev lanceret, at Amazon ikke har været topscoreren i vores bedømmelse," lyder det.

Amazon under pres

Når man ser på det globale marked for e-bogs-læsere, har amerikanske Amazon længe domineret.

Selskabet debuterede i 2007 og var længe et pænt stykke foran konkurrenterne. I de senere år er selskaber som Sony og Barnes & Noble - samt alle tablet-producenterne med Apples iPad i spidsen - dog for alvor begyndt at suge penge ud af det marked, Amazon tidligere ejede.

Barnes & Nobles debuterede med den første Nook i 2009, og nu ser det ud til, at bog-giganten for alvor har vind i sejlene - og måske endda så meget, at den overhaler Amazon.

I consumerreports.org's test (kræver medlemskab) får Nook Simple Touch ros for at matche eller overgå Amazons Kindle på stort set alle områder.

Blandt andet kan Simple Touch konkurrere med Kindlens fremragende batteritider, selvom Amazon tidligere har hævdet, at den påstand ikke holder.
 
Her overhaler Nook Kindle
Prisen på de to e-bogslæsere er også ens, og consumerreports.org mener også, at begge produkter har fat i noget af det rigtige med et minimum af forstyrrende knapper og andre elementer.

I øjeblikket er Simple Touch dog i stand til at give Kindlen baghjul, fordi den blandt andet understøtter, at man kan låne e-bøger fra offentlige biblioteker.

Engadget har også set nærmere på den nye Nook, og her lyder dommen, at den formår både at fastholde den gode, simple læse-oplevelse og at tilføje nye funktioner.

"Alle de nye funktioner forbedrer læsningen snarere end forringer den, og de er der, når du har brug for dem, og er for det meste usynlige, når du ikke har."

På den negative side bemærker Engadget, at Simple Touch er lidt tykkere, end man havde håbet på, samt at e-bogslæseren frøs enkelte gange under testen, når den skulle arbejde med PDF'er.

For danske brugere er det interessant, at Nook anvender ePub-formatet, som de danske net-boghandlere anvender, mens man med Kindlen kun kan bruge Amazons eget format - og dermed ikke har adgang til danske bøger, medmindre man går i gang med at konvertere filerne.

Læs også:
Fem fede e-bogslæsere til dig

Amazon på vej med Android-baserede tablet-pc'er

Få fingre i den bedste e-bogslæser

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S