Amazons Kindle får baghjul af ny e-bogs-konkurrent

Amazons populære Kindle møder nu for alvor modstand i form af ny e-bogslæser fra amerikansk bog-gigant.

Artikel top billede

Læs også:
Fem fede e-bogslæsere til dig

Amazon på vej med Android-baserede tablet-pc'er

Få fingre i den bedste e-bogslæser

Det kan godt være, at det var Amazons Kindle, der indledte e-bogs-ballet og siden har domineret det, men konkurrenterne er nu får alvor ved at være kommet op i gear.

I hvert fald er amerikanske consumerreports.org i en ny test yderst begejstret for Barnes & Nobles nye Nook Simple Touch Reader.

"Det markerer første gang, siden Kindle blev lanceret, at Amazon ikke har været topscoreren i vores bedømmelse," lyder det.

Amazon under pres

Når man ser på det globale marked for e-bogs-læsere, har amerikanske Amazon længe domineret.

Selskabet debuterede i 2007 og var længe et pænt stykke foran konkurrenterne. I de senere år er selskaber som Sony og Barnes & Noble - samt alle tablet-producenterne med Apples iPad i spidsen - dog for alvor begyndt at suge penge ud af det marked, Amazon tidligere ejede.

Barnes & Nobles debuterede med den første Nook i 2009, og nu ser det ud til, at bog-giganten for alvor har vind i sejlene - og måske endda så meget, at den overhaler Amazon.

I consumerreports.org's test (kræver medlemskab) får Nook Simple Touch ros for at matche eller overgå Amazons Kindle på stort set alle områder.

Blandt andet kan Simple Touch konkurrere med Kindlens fremragende batteritider, selvom Amazon tidligere har hævdet, at den påstand ikke holder.
 
Her overhaler Nook Kindle
Prisen på de to e-bogslæsere er også ens, og consumerreports.org mener også, at begge produkter har fat i noget af det rigtige med et minimum af forstyrrende knapper og andre elementer.

I øjeblikket er Simple Touch dog i stand til at give Kindlen baghjul, fordi den blandt andet understøtter, at man kan låne e-bøger fra offentlige biblioteker.

Engadget har også set nærmere på den nye Nook, og her lyder dommen, at den formår både at fastholde den gode, simple læse-oplevelse og at tilføje nye funktioner.

"Alle de nye funktioner forbedrer læsningen snarere end forringer den, og de er der, når du har brug for dem, og er for det meste usynlige, når du ikke har."

På den negative side bemærker Engadget, at Simple Touch er lidt tykkere, end man havde håbet på, samt at e-bogslæseren frøs enkelte gange under testen, når den skulle arbejde med PDF'er.

For danske brugere er det interessant, at Nook anvender ePub-formatet, som de danske net-boghandlere anvender, mens man med Kindlen kun kan bruge Amazons eget format - og dermed ikke har adgang til danske bøger, medmindre man går i gang med at konvertere filerne.

Læs også:
Fem fede e-bogslæsere til dig

Amazon på vej med Android-baserede tablet-pc'er

Få fingre i den bedste e-bogslæser

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird