Her er Microsofts nye SkyDrive-tjeneste

Cloud-tjenesten SkyDrive opgraderes med nyt interface og nye funktioner. Se nyhederne her.

Artikel top billede

Læs også:

iCloud: Nu er det knald eller fald for Apple i skyen

Microsoft slår Google i skyen

Microsofts cloud-tjeneste SkyDrive er blevet opgraderet, så brugerne nu har flere muligheder med de 25 gigabyte, der stilles gratis til rådighed.

Microsofts strategi er - på linje med Apples iCloud og Google net-tjenester - at skabe et netbaseret omdrejningspunkt for selskabets mange produkter.

Ved at anvende cloud-tjenesten kan brugerne således få adgang til deres digitale indhold fra alle maskiner, samarbejde om dokumenter og dele billeder med videre.

"Selvom flere end 100 millioner mennesker har prøvet SkyDrive på nettet, ved vi, at vi stadig kan gøre en masse for at forbedre oplevelsen," skriver SkyDrive-chefen Omar Shahine i et blogindlæg.

Resultat er, at Microsoft nu er på vej med en HTLM5-version af tjenesten, der blandt andet skal gøre det lettere og hurtigere at arbejde med billeder.

"SkyDrive har eksisteret siden 2007 og var simplethen bare ikke bygget til det moderne internet," lyder forklaringen fra Omar Shahine.

Det nye SkyDrive

Blandt nyhederne i det nye SkyDrive er, at det ved hjælp af hardware accelereret grafik bliver langt hurtigere at klikke rundt i foldere og billedarkiver.

Den nye version kan, når den anvendes i Internet Explorer 9, integreres med proceslinjen i Windows, hvilket mindsker det spring, der ellers ofte kan være mellem net-tjenester og selve pc-styresystemet.

Samtidig har Microsoft gjort rent i interfacet, så alle overflødige elementer nu ifølge selskabet bliver fjernet.

"Det gamle SkyDrive havde et resume af dine nylige filer, delte ting og sociale aktiviteter. Vi har hørt fra mange af jer, at det var forvirrende og krævede for mange klik."

"Vi kiggede også på placeringen af annoncer på SkyDrive og besluttede, at det ikke gav mening i denne oplevelse. Vi fjernede reklamer for at give plads til info om dine filer ..." forklarer Omar Shahine blandt andet i blogindlægget.


Nyt, renere interface i SkyDrive.

Samtidig lover Microsoft, at tjenesten vil blive finpudset yderligere i den kommende tid. Det vil blandt andet resultere i, at det bliver lettere at oprette nye billedalbummer, omdøbe filer, dele indhold og tildele rettigheder til de mennesker, man deler indhold med.

Du kan se en gennemgang af det nye SkyDrive her:

Læs også:

iCloud: Nu er det knald eller fald for Apple i skyen

Microsoft slår Google i skyen

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job