Her er Microsofts nye SkyDrive-tjeneste

Cloud-tjenesten SkyDrive opgraderes med nyt interface og nye funktioner. Se nyhederne her.

Artikel top billede

Læs også:

iCloud: Nu er det knald eller fald for Apple i skyen

Microsoft slår Google i skyen

Microsofts cloud-tjeneste SkyDrive er blevet opgraderet, så brugerne nu har flere muligheder med de 25 gigabyte, der stilles gratis til rådighed.

Microsofts strategi er - på linje med Apples iCloud og Google net-tjenester - at skabe et netbaseret omdrejningspunkt for selskabets mange produkter.

Ved at anvende cloud-tjenesten kan brugerne således få adgang til deres digitale indhold fra alle maskiner, samarbejde om dokumenter og dele billeder med videre.

"Selvom flere end 100 millioner mennesker har prøvet SkyDrive på nettet, ved vi, at vi stadig kan gøre en masse for at forbedre oplevelsen," skriver SkyDrive-chefen Omar Shahine i et blogindlæg.

Resultat er, at Microsoft nu er på vej med en HTLM5-version af tjenesten, der blandt andet skal gøre det lettere og hurtigere at arbejde med billeder.

"SkyDrive har eksisteret siden 2007 og var simplethen bare ikke bygget til det moderne internet," lyder forklaringen fra Omar Shahine.

Det nye SkyDrive

Blandt nyhederne i det nye SkyDrive er, at det ved hjælp af hardware accelereret grafik bliver langt hurtigere at klikke rundt i foldere og billedarkiver.

Den nye version kan, når den anvendes i Internet Explorer 9, integreres med proceslinjen i Windows, hvilket mindsker det spring, der ellers ofte kan være mellem net-tjenester og selve pc-styresystemet.

Samtidig har Microsoft gjort rent i interfacet, så alle overflødige elementer nu ifølge selskabet bliver fjernet.

"Det gamle SkyDrive havde et resume af dine nylige filer, delte ting og sociale aktiviteter. Vi har hørt fra mange af jer, at det var forvirrende og krævede for mange klik."

"Vi kiggede også på placeringen af annoncer på SkyDrive og besluttede, at det ikke gav mening i denne oplevelse. Vi fjernede reklamer for at give plads til info om dine filer ..." forklarer Omar Shahine blandt andet i blogindlægget.


Nyt, renere interface i SkyDrive.

Samtidig lover Microsoft, at tjenesten vil blive finpudset yderligere i den kommende tid. Det vil blandt andet resultere i, at det bliver lettere at oprette nye billedalbummer, omdøbe filer, dele indhold og tildele rettigheder til de mennesker, man deler indhold med.

Du kan se en gennemgang af det nye SkyDrive her:

Læs også:

iCloud: Nu er det knald eller fald for Apple i skyen

Microsoft slår Google i skyen

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

It-vest

Sekretariatschef

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S