Øget dansk net-overvågning er helt virkningsløs

Den danske telebranche bliver næppe direkte berørt af et nyt forslag om stramning af net-overvågningen i Danmark. Alligevel mener branchen, at stramningen er virkningsløs.

Artikel top billede

Læs også:
Forslag: Du må ikke længere gå anonymt på nettet

Kritik af nyt net-overvågningsforslag: Det rene DDR

Mens en arbejdsgruppe hos Justitsministeriet er i gang med en anbefaling om at registrere folk på åbne internetforbindelser på biblioteker, på netcafeer og lignende, gør telebranchen i Danmark sig klar til et møde med arbejdsgruppen torsdag den 30. juni.
 
Tidligere formand for Telekommunikations-industrien i Danmark, og nuværende bestyrelsesmedlem, Jens Ottosen-Støtt, er glad for invitation, selv om han ikke umiddelbart kan se, hvad telebranchen har at gøre på mødet.
 
"Forslaget er ikke noget, der direkte berører os. Vores kunder er jo registrerede og identificeret i forvejen, og forslaget berører jo heller ikke rigtigt kunder med anonyme taletidskort," siger Jens Ottosen-Støtt.
 
Hvem sidder foran skærmen?
Selv om den nye udvidelse af logningsbekendtgørelsen altså ikke direkte berører teleselskaberne, så har Jens Ottosen-Støtt alligevel en holdning til stramningerne, som han ikke helt forstår.
 
"Logningsbekendtgørelsen har fra starten været hullet som en si, nu virker det som om, man prøver at lukke hullerne," siger han.
 
Han fremhæver dog, at forslaget i sin nuværende form stadig vil efterlade internettrafikken hullet på flere områder.
 
"Man har stadig et problem med blandt andet anonyme taletidskort og studerende, der logger på universiteternes og skolernes netværk. Godt nok skriver de (arbejdsgruppen, red.), at virksomheder med registrering af netværksbrugerne er nok, men hvordan kan man vide, at det rent faktisk er den rigtige person, der logger på skolens netværk med brugernavn og password," lyder det fra Jens Ottosen-Støtt.
 
Nålen og høstakken
Rent praktisk mener Jens Ottosen-Støtt ikke, at forslaget om registrering af brugere på netcafeer, åbne hotspots og bibliotekerne vil føre til flere opklaringer af terrorrelaterede sager.
 
"Forslaget betyder, at man kommer til at masse-registrere en masse mennesker, der ikke har gjort noget galt. Logningsbekendtgørelsen går i al sin enkelthed ud på, at vi logger hele landet i håbet om at fange nogen, der har gjort noget galt," opsummerer han de foregående års intense logning af danskerne.
 
Han mener, at fremgangsmåden kan sammenlignes med at finde den berømte nål i høstakken, der bare bliver større og større, jo flere data teleudbyderne skal jonglere med.
 
"Overvågningen virker ikke kvalificeret. Man skal jo helst vide, hvad man går efter, og derefter kan man bedre finde nålen i høstakken," vurderer Jens Ottosen-Støtt, som sammenligner logningsbekendtgørelsen med tiden før indførelsen af brevhemmeligheden.
 
"Ny teknologi virker åbenbart skræmmende på folk."

Læs også:
Forslag: Du må ikke længere gå anonymt på nettet

Kritik af nyt net-overvågningsforslag: Det rene DDR

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job