Apples inderkreds: Topadvokaten og vagthunden

Han er manden, der står i spidsen for de slagsmål om rettigheder, som Apple bevæger sig ud i. Mød Apples magtfulde jura-general.

Artikel top billede

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

52-årige Bruce Sewell er Apples jura-general, der håndhæver firmaets mange intellektuelle rettigheder og styrer sin advokathær frem, hvis Apples forretningsinteresser bliver truet.

Når Apple for eksempel havner i et stort slagsmål med internetgiganten Amazon om retten til at bruge navnet "App Store", er det Bruce Sewell, der støber de juridiske kanonkugler til forsvaret, der skal beskytte det værdifulde varemærke, som også jagtes af Microsoft.

Da Apple mistede en iPhone 4-prototype på en californisk bar i april sidste år, var det også Bruce Sewell, der i myndig tone skrev og forlangte telefonen tilbageleveret straks.

Mange af de juridiske slagsmål, han står i spidsen for, er kampe, der potentielt kan koste Apple enorme summer, hvis de ikke bliver vundet.

Den slags kampe er imidlertid ikke fremmede for Bruce Sewell, der ikke er nogen hr. hvem som helst i branchen.

Før Apple hyrede ham som juridisk chef i 2009, havde han en lignende stilling gennem mere end 10 år hos verdens største chipproducent, Intel, hvor han stod for beskyttelsen af chipfirmaets værdifulde patenter.

Han er med andre ord en mand, der kender spillets regler særdeles godt, og det er nødvendigt, for det er spilleregler, der konstant udfordres af konkurrenter, offentlige myndigheder, kunder og partnere.

Selv om Bruce Sewell ikke udtænker den nye iPhone, er det ham, der forsøger at sørge for, at den ikke bliver kopieret dagen efter lanceringen, og det er næsten lige så vigtigt som at opfinde den i første omgang.

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til Finans Systemer

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen