Apples inderkreds: Topadvokaten og vagthunden

Han er manden, der står i spidsen for de slagsmål om rettigheder, som Apple bevæger sig ud i. Mød Apples magtfulde jura-general.

Artikel top billede

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

52-årige Bruce Sewell er Apples jura-general, der håndhæver firmaets mange intellektuelle rettigheder og styrer sin advokathær frem, hvis Apples forretningsinteresser bliver truet.

Når Apple for eksempel havner i et stort slagsmål med internetgiganten Amazon om retten til at bruge navnet "App Store", er det Bruce Sewell, der støber de juridiske kanonkugler til forsvaret, der skal beskytte det værdifulde varemærke, som også jagtes af Microsoft.

Da Apple mistede en iPhone 4-prototype på en californisk bar i april sidste år, var det også Bruce Sewell, der i myndig tone skrev og forlangte telefonen tilbageleveret straks.

Mange af de juridiske slagsmål, han står i spidsen for, er kampe, der potentielt kan koste Apple enorme summer, hvis de ikke bliver vundet.

Den slags kampe er imidlertid ikke fremmede for Bruce Sewell, der ikke er nogen hr. hvem som helst i branchen.

Før Apple hyrede ham som juridisk chef i 2009, havde han en lignende stilling gennem mere end 10 år hos verdens største chipproducent, Intel, hvor han stod for beskyttelsen af chipfirmaets værdifulde patenter.

Han er med andre ord en mand, der kender spillets regler særdeles godt, og det er nødvendigt, for det er spilleregler, der konstant udfordres af konkurrenter, offentlige myndigheder, kunder og partnere.

Selv om Bruce Sewell ikke udtænker den nye iPhone, er det ham, der forsøger at sørge for, at den ikke bliver kopieret dagen efter lanceringen, og det er næsten lige så vigtigt som at opfinde den i første omgang.

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo