Apples inderkreds: Topadvokaten og vagthunden

Han er manden, der står i spidsen for de slagsmål om rettigheder, som Apple bevæger sig ud i. Mød Apples magtfulde jura-general.

Artikel top billede

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

52-årige Bruce Sewell er Apples jura-general, der håndhæver firmaets mange intellektuelle rettigheder og styrer sin advokathær frem, hvis Apples forretningsinteresser bliver truet.

Når Apple for eksempel havner i et stort slagsmål med internetgiganten Amazon om retten til at bruge navnet "App Store", er det Bruce Sewell, der støber de juridiske kanonkugler til forsvaret, der skal beskytte det værdifulde varemærke, som også jagtes af Microsoft.

Da Apple mistede en iPhone 4-prototype på en californisk bar i april sidste år, var det også Bruce Sewell, der i myndig tone skrev og forlangte telefonen tilbageleveret straks.

Mange af de juridiske slagsmål, han står i spidsen for, er kampe, der potentielt kan koste Apple enorme summer, hvis de ikke bliver vundet.

Den slags kampe er imidlertid ikke fremmede for Bruce Sewell, der ikke er nogen hr. hvem som helst i branchen.

Før Apple hyrede ham som juridisk chef i 2009, havde han en lignende stilling gennem mere end 10 år hos verdens største chipproducent, Intel, hvor han stod for beskyttelsen af chipfirmaets værdifulde patenter.

Han er med andre ord en mand, der kender spillets regler særdeles godt, og det er nødvendigt, for det er spilleregler, der konstant udfordres af konkurrenter, offentlige myndigheder, kunder og partnere.

Selv om Bruce Sewell ikke udtænker den nye iPhone, er det ham, der forsøger at sørge for, at den ikke bliver kopieret dagen efter lanceringen, og det er næsten lige så vigtigt som at opfinde den i første omgang.

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job