Apples inderkreds: Topadvokaten og vagthunden

Han er manden, der står i spidsen for de slagsmål om rettigheder, som Apple bevæger sig ud i. Mød Apples magtfulde jura-general.

Artikel top billede

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

52-årige Bruce Sewell er Apples jura-general, der håndhæver firmaets mange intellektuelle rettigheder og styrer sin advokathær frem, hvis Apples forretningsinteresser bliver truet.

Når Apple for eksempel havner i et stort slagsmål med internetgiganten Amazon om retten til at bruge navnet "App Store", er det Bruce Sewell, der støber de juridiske kanonkugler til forsvaret, der skal beskytte det værdifulde varemærke, som også jagtes af Microsoft.

Da Apple mistede en iPhone 4-prototype på en californisk bar i april sidste år, var det også Bruce Sewell, der i myndig tone skrev og forlangte telefonen tilbageleveret straks.

Mange af de juridiske slagsmål, han står i spidsen for, er kampe, der potentielt kan koste Apple enorme summer, hvis de ikke bliver vundet.

Den slags kampe er imidlertid ikke fremmede for Bruce Sewell, der ikke er nogen hr. hvem som helst i branchen.

Før Apple hyrede ham som juridisk chef i 2009, havde han en lignende stilling gennem mere end 10 år hos verdens største chipproducent, Intel, hvor han stod for beskyttelsen af chipfirmaets værdifulde patenter.

Han er med andre ord en mand, der kender spillets regler særdeles godt, og det er nødvendigt, for det er spilleregler, der konstant udfordres af konkurrenter, offentlige myndigheder, kunder og partnere.

Selv om Bruce Sewell ikke udtænker den nye iPhone, er det ham, der forsøger at sørge for, at den ikke bliver kopieret dagen efter lanceringen, og det er næsten lige så vigtigt som at opfinde den i første omgang.

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job