Apples inderkreds: Mesterscenografen

Få selskaber er som Apple i stand til at tæve en hype op omkring nye produkter. Mød manden bag selskabets effektive marketing-strategi.

Artikel top billede

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Der er kun få, der kan skabe hype om nye produkter, som Apple kan.

Det har firmaet vist gang på gang før de store produktpræsentationer, hvad enten det har drejet sig om en ny iPhone eller en opdateret udgave af styresystemet Mac OS X.
 
Som en af Steve Jobs' mest betroede medarbejdere er den marketingansvarlige Phil Schiller manden helt i front for Apples produktfremstød.

Han er den person i Apples marketinghierarki, der har det sidste ord, når de store lanceringer skal skydes af med maksimal effekt.

Selv deler han da også ofte scenen med netop Steve Jobs.

På trods af Phil Schillers ofte lettere komisk afslappede facon, skal man ikke lade sig narre af den garvede marketingmand, der sammen med sin chef formår at sætte de store lanceringer i scene, så de løfter sig og minder mere om storladent teater med spændingskurver og klapsalveklimaks, end om de ret beset trivielle produktpræsentationer, som de reelt er.

"Når projektørerne tændes, og lys­keglerne rammer scenen, er det nemlig Phil Schillers allerfornemste opgave at have sikret sig, at alt klapper. Ikke mindst publikum."

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S