Apples inderkreds: Mesterscenografen

Få selskaber er som Apple i stand til at tæve en hype op omkring nye produkter. Mød manden bag selskabets effektive marketing-strategi.

Artikel top billede

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Der er kun få, der kan skabe hype om nye produkter, som Apple kan.

Det har firmaet vist gang på gang før de store produktpræsentationer, hvad enten det har drejet sig om en ny iPhone eller en opdateret udgave af styresystemet Mac OS X.
 
Som en af Steve Jobs' mest betroede medarbejdere er den marketingansvarlige Phil Schiller manden helt i front for Apples produktfremstød.

Han er den person i Apples marketinghierarki, der har det sidste ord, når de store lanceringer skal skydes af med maksimal effekt.

Selv deler han da også ofte scenen med netop Steve Jobs.

På trods af Phil Schillers ofte lettere komisk afslappede facon, skal man ikke lade sig narre af den garvede marketingmand, der sammen med sin chef formår at sætte de store lanceringer i scene, så de løfter sig og minder mere om storladent teater med spændingskurver og klapsalveklimaks, end om de ret beset trivielle produktpræsentationer, som de reelt er.

"Når projektørerne tændes, og lys­keglerne rammer scenen, er det nemlig Phil Schillers allerfornemste opgave at have sikret sig, at alt klapper. Ikke mindst publikum."

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College