Apples inderkreds: Mesterscenografen

Få selskaber er som Apple i stand til at tæve en hype op omkring nye produkter. Mød manden bag selskabets effektive marketing-strategi.

Artikel top billede

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Der er kun få, der kan skabe hype om nye produkter, som Apple kan.

Det har firmaet vist gang på gang før de store produktpræsentationer, hvad enten det har drejet sig om en ny iPhone eller en opdateret udgave af styresystemet Mac OS X.
 
Som en af Steve Jobs' mest betroede medarbejdere er den marketingansvarlige Phil Schiller manden helt i front for Apples produktfremstød.

Han er den person i Apples marketinghierarki, der har det sidste ord, når de store lanceringer skal skydes af med maksimal effekt.

Selv deler han da også ofte scenen med netop Steve Jobs.

På trods af Phil Schillers ofte lettere komisk afslappede facon, skal man ikke lade sig narre af den garvede marketingmand, der sammen med sin chef formår at sætte de store lanceringer i scene, så de løfter sig og minder mere om storladent teater med spændingskurver og klapsalveklimaks, end om de ret beset trivielle produktpræsentationer, som de reelt er.

"Når projektørerne tændes, og lys­keglerne rammer scenen, er det nemlig Phil Schillers allerfornemste opgave at have sikret sig, at alt klapper. Ikke mindst publikum."

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job