Apples inderkreds: Mesterscenografen

Få selskaber er som Apple i stand til at tæve en hype op omkring nye produkter. Mød manden bag selskabets effektive marketing-strategi.

Artikel top billede

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Der er kun få, der kan skabe hype om nye produkter, som Apple kan.

Det har firmaet vist gang på gang før de store produktpræsentationer, hvad enten det har drejet sig om en ny iPhone eller en opdateret udgave af styresystemet Mac OS X.
 
Som en af Steve Jobs' mest betroede medarbejdere er den marketingansvarlige Phil Schiller manden helt i front for Apples produktfremstød.

Han er den person i Apples marketinghierarki, der har det sidste ord, når de store lanceringer skal skydes af med maksimal effekt.

Selv deler han da også ofte scenen med netop Steve Jobs.

På trods af Phil Schillers ofte lettere komisk afslappede facon, skal man ikke lade sig narre af den garvede marketingmand, der sammen med sin chef formår at sætte de store lanceringer i scene, så de løfter sig og minder mere om storladent teater med spændingskurver og klapsalveklimaks, end om de ret beset trivielle produktpræsentationer, som de reelt er.

"Når projektørerne tændes, og lys­keglerne rammer scenen, er det nemlig Phil Schillers allerfornemste opgave at have sikret sig, at alt klapper. Ikke mindst publikum."

Se alle artiklerne i serien om kredsen af magtfulde Apple-folk lige bag Steve Jobs.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland