Inden ferien: Sådan sikrer du din elektronik

Mens du tager afsted på ferie, trækker indbrudstyvene i arbejdstøjet. Læs her, hvordan du kan forhindre, at din bærbare computer, playstation eller fladskærm er væk, når du kommer hjem.

Artikel top billede

Inden du sætter dig godt til rette i en tungtlæsset bil eller i charterfly, er det en rigtig god ide, hvis du prøver at sikre dig mod indbrud, mens du er væk.

For det første er der selvfølgelig de grundlæggende råd om at huske at låse dørene og lukke vinduerne.

Samtidig er det en god ide at få dit hjem til at se beboet ud og gøre det lidt svært for indbrudstyven at finde ud af, om du er hjemme.

Det er for eksempel ikke specielt smart at efterlade en besked på telefonsvareren, om at du er udrejst en uges tid.

En statusopdatering på din åbne Facebook-profil, om at du de næste 14 dage skal slikke sol under sydlige himmelstrøg, kan også nemt have mere lumske læsere end den gruppe af familie og venner, den var tiltænkt til.

Derudover får du her fire gode råd, der specifikt omhandler dit elektronik i boligen.

Gem det

Elektronik er særdeles populært hos indbrudstyvene, da det er nemt at løbe afsted med og samtidig indbringende at sælge videre.

Det vigtigste er derfor, at din bærbare computer, din playstation eller tablet ikke ligger et sted, hvor den kan ses fra vinduet.

Så ind i et skab eller andet sted med det elektroniske habengut. Helt optimalt er det, hvis du har en sikkerhedsboks eller -skab, det kan være i.

Du kan også købe en wire til at spænde pc'en fast til noget med. Det kan forsinkede den ubudne gæst.

Mærk det

Det kan også være en god ide at mærke din elektronik. Det kan blandt andet være med ridsepen, usynligt blæk eller farvemærkning.

Elektronik, der er mærket, kan være svært at komme af med for indbrudstyvene, og de holder sig derfor helst fra det.

Flere politistationer udlåner mærkningsudstyr, ligesom du kan få klistermærke med "Operation Mærkning" til din hoveddør, så tyven kan se, at dine ting er mærkede.

Du kan læse mere om mærkning her: Stop Indbrud.

Du kan også fotografere de ting, du er glad for. Et foto med produktets serienummer, særlige kendetegn eller andet, gør det nemmere at finde frem til dig som ejer, hvis politiet finder det.

Software der kan hjælpe dig

Der er forskellige programmer på markedet, som kan hjælpe dig, hvis uheldet er ude.

Et af dem er Prey. Det er et gratis program, der kan køre på både pc, mac og linux-maskiner samt Android-telefoner.

Du sætter programmet op med en e-mail konto, og hvis uheldet er ude, melder du din computer stjålet. Nu kan du så anmode om at få tilsendt oplysninger som GPS-lokation, netværkslokation, screenshots og webcam-billeder.

Prey vil sende informationerne, så snart computeren har en internet-forbindelse, eller er i nærheden af et åbent WIFI-netværk.

Du skal dog ikke regne med at finde noget software, der kan sikre dig at fange en forbryder. Problemet med for eksempel Prey er, at hvis du er på ferie, kan tyven have reinstalleret maskinen inden du nogensinde finder ud af, at den er stjålet.

Du kan i denne video få en kort introduktion til, hvordan Prey virker i videoen herunder:

Tag backup

Sidst men ikke mindst er backup altid et godt råd, hvis nu uheldet skulle ske.

En ting er at miste elektronik til mange tusinde kroner, men hvad der kan være lige så slemt, er tabet af vigtige filer og andet, du har liggende på din computer.

Hvis du har backup af dine programmer og data, bliver skaden alt andet mere overskuelig.

Læs også: Sådan undgår du en kæmpe mobilregning på ferien

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS