Inden ferien: Sådan sikrer du din elektronik

Mens du tager afsted på ferie, trækker indbrudstyvene i arbejdstøjet. Læs her, hvordan du kan forhindre, at din bærbare computer, playstation eller fladskærm er væk, når du kommer hjem.

Artikel top billede

Inden du sætter dig godt til rette i en tungtlæsset bil eller i charterfly, er det en rigtig god ide, hvis du prøver at sikre dig mod indbrud, mens du er væk.

For det første er der selvfølgelig de grundlæggende råd om at huske at låse dørene og lukke vinduerne.

Samtidig er det en god ide at få dit hjem til at se beboet ud og gøre det lidt svært for indbrudstyven at finde ud af, om du er hjemme.

Det er for eksempel ikke specielt smart at efterlade en besked på telefonsvareren, om at du er udrejst en uges tid.

En statusopdatering på din åbne Facebook-profil, om at du de næste 14 dage skal slikke sol under sydlige himmelstrøg, kan også nemt have mere lumske læsere end den gruppe af familie og venner, den var tiltænkt til.

Derudover får du her fire gode råd, der specifikt omhandler dit elektronik i boligen.

Gem det

Elektronik er særdeles populært hos indbrudstyvene, da det er nemt at løbe afsted med og samtidig indbringende at sælge videre.

Det vigtigste er derfor, at din bærbare computer, din playstation eller tablet ikke ligger et sted, hvor den kan ses fra vinduet.

Så ind i et skab eller andet sted med det elektroniske habengut. Helt optimalt er det, hvis du har en sikkerhedsboks eller -skab, det kan være i.

Du kan også købe en wire til at spænde pc'en fast til noget med. Det kan forsinkede den ubudne gæst.

Mærk det

Det kan også være en god ide at mærke din elektronik. Det kan blandt andet være med ridsepen, usynligt blæk eller farvemærkning.

Elektronik, der er mærket, kan være svært at komme af med for indbrudstyvene, og de holder sig derfor helst fra det.

Flere politistationer udlåner mærkningsudstyr, ligesom du kan få klistermærke med "Operation Mærkning" til din hoveddør, så tyven kan se, at dine ting er mærkede.

Du kan læse mere om mærkning her: Stop Indbrud.

Du kan også fotografere de ting, du er glad for. Et foto med produktets serienummer, særlige kendetegn eller andet, gør det nemmere at finde frem til dig som ejer, hvis politiet finder det.

Software der kan hjælpe dig

Der er forskellige programmer på markedet, som kan hjælpe dig, hvis uheldet er ude.

Et af dem er Prey. Det er et gratis program, der kan køre på både pc, mac og linux-maskiner samt Android-telefoner.

Du sætter programmet op med en e-mail konto, og hvis uheldet er ude, melder du din computer stjålet. Nu kan du så anmode om at få tilsendt oplysninger som GPS-lokation, netværkslokation, screenshots og webcam-billeder.

Prey vil sende informationerne, så snart computeren har en internet-forbindelse, eller er i nærheden af et åbent WIFI-netværk.

Du skal dog ikke regne med at finde noget software, der kan sikre dig at fange en forbryder. Problemet med for eksempel Prey er, at hvis du er på ferie, kan tyven have reinstalleret maskinen inden du nogensinde finder ud af, at den er stjålet.

Du kan i denne video få en kort introduktion til, hvordan Prey virker i videoen herunder:

Tag backup

Sidst men ikke mindst er backup altid et godt råd, hvis nu uheldet skulle ske.

En ting er at miste elektronik til mange tusinde kroner, men hvad der kan være lige så slemt, er tabet af vigtige filer og andet, du har liggende på din computer.

Hvis du har backup af dine programmer og data, bliver skaden alt andet mere overskuelig.

Læs også: Sådan undgår du en kæmpe mobilregning på ferien

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Banedanmark

Systemkonsulent med solide IT-kompetencer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Product Owner

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S