Microsoft-ansat er største bidrager til Linux-kernen

Microsoft er meget aktive i udviklingen af Linux 3.0. En ansat i softwaregiganten er den enkeltperson, der har lavet flest ændringer.

Artikel top billede

En ny opgørelse over de mest aktive udviklere på Linux-kernen viser overraskende, at Microsoft bidrager i meget høj grad.

Faktisk er Microsoft-udvikleren K. Y. Srinivasan den enkeltperson, der har foretaget flest ændringer i koden under den nuværende udvikling mod Linux 3.0.

Alt i alt står Microsoft bag 361 ændringer i koden, hvilket putter softwaregiganten på en syvendeplads over de mest aktive virksomheder.

Til sammenligning har selvstændige enkeltpersoner samlet set lavet 1.085 ændringer, mens Red Hat står bag 1.000 og Intel 839.

Undersøgelsen, der er lavet af nyhedssiden LWN.net, bør dog tages med et gran salt, da antallet af ændringer kan være en dårlig indikator for, hvor meget arbejde der ligger bag. En ændring af koden kan nemlig være meget omfattende, men også blot en mindre rettelse.

Microsoft sætter skub på driver-udvikling

Microsofts mange ændringer skyldes arbejdet med at forbedre driveren til Microsofts virtualiserings-værktøj Hyper-V.

Tilbage i 2009 var Microsoft nødt til at gøre koden åben, da det kom frem, at der blev brugt open source-komponenter, der er licensieret under GPL.

Det er i strid med GPL-licensen, der ikke giver plads til at blande open source-kode med proprietær kode.

Siden dengang har Microsoft dog fået kritik for kvaliteten af driveren, hvilket virksomheden altså nu har valgt at gøre noget ved.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS