Telia mister fortsat kunder

For femte kvartal i træk taber Telia mobilkunder.

Artikel top billede

Det tredjestørste teleselskab i Danmark, Telia, har igennem længere tid tabt kunder.
 
Og årets andet kvartal var ingen undtagelse, om end frafaldet er knap så massivt, som da mobilkrigen drevet af Onfone var på sit højeste.
 
Telia havde således 4.000 færre kunder ved udgangen af juni end ved udgangen af marts. Dermed taber teleselskabet, der også omfatter Call Me, kunder for femte kvartal på stribe.
 
Teleselskabet havde 30. juni i alt 1.424.000 kunder, hvoraf 187.000 af dem var taletidskort-kunder. Telia kan glæde sig over, at kunderne taler lidt mere i telefon, men alligevel er omsætningen per kunde faldet.
 
Mobilforretningen oplevede et fald i omsætningen på 4,3 procent målt i danske kroner, men da regnskabet offentliggøres i svenske kroner, og der har været et valutaudsving, så er omsætningen i regnskabet anført som uændret.
 
Dermed fastholder Telia i årets andet kvartal en omsætning på 1,392 milliarder svenske kroner svarende til 1,12 milliarder danske kroner.
 
Resultatet af driften før særlige poster, renter og skat, EBITDA, endte på 218 millioner danske kroner, hvilket er en forbedring på otte procent.
 
Telias bredbåndsforretning oplevede en svag vækst og omsatte i årets andet kvartal for 187 millioner kroner.
 
Fyrede direktør
Regnskabet indikerer, at administrerende direktør Søren Abildgaard næsten har fået stabiliseret kundeflugten. Han blev i januar indsat som ny topchef i firmaet, efter at Jesper Brøckner blev afskediget som administrerende direktør.
 
Den øverste chef for mobilforretningen i TeliaSonera-koncernen, Håkan Dahlström, var utilfreds med udviklingen i Telia-forretningen. Telia havde tabt mobilkunder, mens datterselskabet Call Me havde vundet frem.
 
Netop derfor valgte Håkan Dahlström at ansætte Søren Abildgaard, da han var manden, der stod i spidsen for Call Me og dermed også lavprisselskabets fremgang.

Se TeliaSoneras regnskab her.

Computerworld følger op med et interview med Telia-topchef Søren Abildgaard.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S