Telia mister fortsat kunder

For femte kvartal i træk taber Telia mobilkunder.

Artikel top billede

Det tredjestørste teleselskab i Danmark, Telia, har igennem længere tid tabt kunder.
 
Og årets andet kvartal var ingen undtagelse, om end frafaldet er knap så massivt, som da mobilkrigen drevet af Onfone var på sit højeste.
 
Telia havde således 4.000 færre kunder ved udgangen af juni end ved udgangen af marts. Dermed taber teleselskabet, der også omfatter Call Me, kunder for femte kvartal på stribe.
 
Teleselskabet havde 30. juni i alt 1.424.000 kunder, hvoraf 187.000 af dem var taletidskort-kunder. Telia kan glæde sig over, at kunderne taler lidt mere i telefon, men alligevel er omsætningen per kunde faldet.
 
Mobilforretningen oplevede et fald i omsætningen på 4,3 procent målt i danske kroner, men da regnskabet offentliggøres i svenske kroner, og der har været et valutaudsving, så er omsætningen i regnskabet anført som uændret.
 
Dermed fastholder Telia i årets andet kvartal en omsætning på 1,392 milliarder svenske kroner svarende til 1,12 milliarder danske kroner.
 
Resultatet af driften før særlige poster, renter og skat, EBITDA, endte på 218 millioner danske kroner, hvilket er en forbedring på otte procent.
 
Telias bredbåndsforretning oplevede en svag vækst og omsatte i årets andet kvartal for 187 millioner kroner.
 
Fyrede direktør
Regnskabet indikerer, at administrerende direktør Søren Abildgaard næsten har fået stabiliseret kundeflugten. Han blev i januar indsat som ny topchef i firmaet, efter at Jesper Brøckner blev afskediget som administrerende direktør.
 
Den øverste chef for mobilforretningen i TeliaSonera-koncernen, Håkan Dahlström, var utilfreds med udviklingen i Telia-forretningen. Telia havde tabt mobilkunder, mens datterselskabet Call Me havde vundet frem.
 
Netop derfor valgte Håkan Dahlström at ansætte Søren Abildgaard, da han var manden, der stod i spidsen for Call Me og dermed også lavprisselskabets fremgang.

Se TeliaSoneras regnskab her.

Computerworld følger op med et interview med Telia-topchef Søren Abildgaard.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank