Telia mister fortsat kunder

For femte kvartal i træk taber Telia mobilkunder.

Artikel top billede

Det tredjestørste teleselskab i Danmark, Telia, har igennem længere tid tabt kunder.
 
Og årets andet kvartal var ingen undtagelse, om end frafaldet er knap så massivt, som da mobilkrigen drevet af Onfone var på sit højeste.
 
Telia havde således 4.000 færre kunder ved udgangen af juni end ved udgangen af marts. Dermed taber teleselskabet, der også omfatter Call Me, kunder for femte kvartal på stribe.
 
Teleselskabet havde 30. juni i alt 1.424.000 kunder, hvoraf 187.000 af dem var taletidskort-kunder. Telia kan glæde sig over, at kunderne taler lidt mere i telefon, men alligevel er omsætningen per kunde faldet.
 
Mobilforretningen oplevede et fald i omsætningen på 4,3 procent målt i danske kroner, men da regnskabet offentliggøres i svenske kroner, og der har været et valutaudsving, så er omsætningen i regnskabet anført som uændret.
 
Dermed fastholder Telia i årets andet kvartal en omsætning på 1,392 milliarder svenske kroner svarende til 1,12 milliarder danske kroner.
 
Resultatet af driften før særlige poster, renter og skat, EBITDA, endte på 218 millioner danske kroner, hvilket er en forbedring på otte procent.
 
Telias bredbåndsforretning oplevede en svag vækst og omsatte i årets andet kvartal for 187 millioner kroner.
 
Fyrede direktør
Regnskabet indikerer, at administrerende direktør Søren Abildgaard næsten har fået stabiliseret kundeflugten. Han blev i januar indsat som ny topchef i firmaet, efter at Jesper Brøckner blev afskediget som administrerende direktør.
 
Den øverste chef for mobilforretningen i TeliaSonera-koncernen, Håkan Dahlström, var utilfreds med udviklingen i Telia-forretningen. Telia havde tabt mobilkunder, mens datterselskabet Call Me havde vundet frem.
 
Netop derfor valgte Håkan Dahlström at ansætte Søren Abildgaard, da han var manden, der stod i spidsen for Call Me og dermed også lavprisselskabets fremgang.

Se TeliaSoneras regnskab her.

Computerworld følger op med et interview med Telia-topchef Søren Abildgaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S