Her er kongen af smartphone-markedet

Friske tal viser, hvilke mobil-platforme der sælger bedst. Se dem her.

Artikel top billede

Intet ser ud til at kunne stoppe Android.
 
Analysefirmaet Gartner har netop offentliggjort de globale salgstal for årets andet kvartal, og de viser, at Android endnu engang erobrer andele på smartphone-markedet.
 
43,4 procent af alle smartphones sælges nu med Googles Android installeret.
 
Dermed lægger Android klart afstand til Nokias Symbian, som nu er installeret på 22,1 procent af alle solgte smartphones. Det tal var for blot to år siden 45 procent.
 
Storproducenterne Samsung, LG, HTC, Motorola og Sony Ericsson satser alle hårdt på Android-platformen, der ifølge Gartner er den mest populære blandt forbrugerne sammen med Apple iOS, som er installeret på iPhones.
 
Google og Apple dominerer
Android og iOS er installeret på næsten 62 procent af alle solgte smartphones på verdensplan.
 
"Disse to operativsystemet har brugeroplevelsen, som forbrugerne nyder, applikationerne, som forbrugerne vil have, samt en stigende portefølje af tjenester leveret af platform-ejeren (Apple og Google, red.)," skriver Gartner.
 
Udover Symbian oplever også Blackberry-platformen en stor tilbagegang. Det seneste år er Blackberrys andel af smartphone-markedet faldet 18,7 til 11,7 procent.
 
RIM, der er firmaet bag Blackberry, iværksatte i sidste måned en større spareplan, hvor 2.000 medarbejdere - svarende til 11 procent af arbejdsstyrken - blev fyret.
 
Microsofts Windows-platform, som Nokia vil satse på, er desuden gledet langt ned og fortsætter dermed sin nedtur.

I dag har kun 1,6 procent af alle solgte smartphones Windows Phone installeret, hvilket sender platformen under Samsungs Bada på ranglisten. 
 
Tal kan forvirre
Tallene fra Gartners analyse afviger fra de tal, som netop er dukket op i flere af selskabernes kvartalsregnskaber.
 
Nokia offentliggjorde eksempelvis, at selskabet i andet kvartal solgte 16,7 millioner smartphones, mens der ifølge Gartner blev solgt næsten 24 millioner mobiler med Nokias Symbian-platform i andet kvartal.
 
Det skyldes, at Nokia havde fået for store varelagre. I regnskaberne offentliggør Nokia, hvor mange telefoner der er sendt af sted til lagrene, mens Gartner registrerer, hvor mange telefoner der er solgt i butikkerne.
 
Dermed sendte Nokia telefoner afsted til varelagrene i årets første kvartal, mens de reelt set først blev solgt i andet kvartal. På den måde afviger tallene fra Gartner fra Nokias.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S