Microsofts smartphone-markedsandel styrtdykker

Trods massive investeringer fra Microsoft er smartphone-styresystemet Windows Phone 7 ikke i stand til at redde selskabet fra faldende markedsandele.

Artikel top billede

(Foto: Chris Perrett)

Læs også:
Her er det nye Windows Phone 7.5: Mango

Windows Phone tæsker iOS, BlackBerry og Symbian

Sådan fungerer Windows Phone 7 for Dong Energy

Microsoft kører massivt på med udviklingen af Windows Phone 7 både hvad angår styresystem-opdateringer og nye partnerskaber med eksempelvis Nokia.

Det ser dog ikke ud til at hjælpe det store, hvis man skal tro den seneste opgørelse fra Gartner over det globale smartphone-marked.

Den viser noget overraskende, at Microsofts markedsandel er næsten halveret fra første kvartal 2010 til første kvartal i år.

Hvor Microsofts globale markedsandel inden for smartphone-styresystemer for et år siden lå på 6,8 procent, er den nu nede på blot 3,6 procent ifølge Gartner.

Det er noget af en kold spand vand i hovedet på Microsoft, der nok havde håbet på, at Windows Phone 7 kunne opveje det fald, der helt naturligt kommer, når det gamle Windows Mobile er ved at blive udfaset.

Vil vokse på sigt

Selvom billedet dermed i øjeblikket er noget sort for Microsofts vedkommende, tegner det lyst på længere sigt, mener Gartner.

Det illustreres ved, at analysefirmaet i en anden rapport har forudsagt, at Windows Phone 7 i 2015 vil have en markedsandel på 19,5 procent.

Det ændrer dog ikke ved, at den netop offentliggjorte rapport viser, at Microsoft kommer til at kæmpe for at opnå den position.

"Windows Phone oplevede kun et beskedent salg på 1,6 millioner enheder i første kvartal 2011, da de enheder, der blev lanceret i slutningen af 2010, fejlede med at nå forbrugerne..." skriver Gartner og tilføjer, at Microsofts partnerskab med Nokia vil sætte skub på Windows Phone-udviklingen, når det først for alvor træder i kraft.

Den helt store vinder fra kvartal til kvartal blev Googles Android, der gik fra en global markedsandel på 9,6 procent sidste år til 36 procent ved udgangen af første kvartal i år.

Den fremgang gik ikke bare ud over Microsoft - også Symbian og RIM's Blackberry-styresystem oplevede faldende markedsandele.

Læs også:
Her er det nye Windows Phone 7.5: Mango

Windows Phone tæsker iOS, BlackBerry og Symbian

Sådan fungerer Windows Phone 7 for Dong Energy

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job