Design lækre hjemmesider uden kode-bøvl

Nu kan du udvikle hjemmesider uden at skulle kode en eneste linje, hævder Adobe med frigivelsen af et nyt software-produkt. Test selv, om det er for godt til at være sandt.

Artikel top billede

Læs også:

Er bruger-centreret webdesign den rene utopi?

Hvem designer du egentlig din hjemmeside til?

En del professionelle webudviklere vil nok mene, at det er en påstand uden hold i virkeligheden, når Adobe hævder, at en ny software-løsning, Muse, lader dig designe velfungerende hjemmesider uden at skulle kode overhovedet.

Men det er præcis budskabet fra Adobe, der netop har frigivet Muse i en betaversion, der indtil videre er gratis for brugerne.

"[Muse] lader grafiske designere designe og publisere professionelle, unikke HTML-hjemmesider uden at skrive kode eller arbejde med restriktive templates," lyder det på Muse-hjemmesiden.

"Ved hjælp af de nyeste web-standarder som HTML5 og CSS3 kombinerer Muse præcist design og kreativ frihed med innovative frameworks til at tilføje navigation, widgets og HTML, så der kan inkluderes avanceret interaktion på en side," skriver Adobe blandt andet i præsentationen af Muse.

Softwareselskabet forklarer, at mange har efterspurgt en løsning, der gør det lige så let at udvikle en webside som at sætte en side op i InDesign.


Sådan indleder man et nyt webside-projekt i Muse.

Idéen med Muse er, at man som hjemmesidedesigner skal kunne trække forskellige widgets ind i design-skabelonen, som man så kan tilpasse ens specifikke behov.
Vil man eksempelvis indklusere et slideshow på siden, behøver man ikke starte helt fra bunden af med at kode.


Klar til at designe en ny side.

Idéen med WYSIWYG-editorer (what you see is what you get) er dog langt fra ny - for det er samme koncept, man finder i eksempelvis Adobes Dreamweaver, Apples iWeb og i Microsofts Expression Web og Sharepoint Designer.

WYSIWYG-løsningerne er ofte blevet hånet for at skabe websider, der er smækfyldt med kodefejl - men er dog blevet bedre med årene. 

Muse - det foreløbige navn for den nye løsning - adskiller sig ved, at løsningen kun vil blive solgt som abonnements-ordning, når den endelige version er klar i 2012.

Du kan selv prøve kræfter med den gratis betaversion af Muse her.

Læs også:

Er bruger-centreret webdesign den rene utopi?

Hvem designer du egentlig din hjemmeside til?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S