Microsoft-brugere hidser sig op over Windows 8

Det kommende Windows 8 får en markant anderledes brugergrænseflade. Ny blog afslører, at en stor del af Windows-brugerne har svært ved at forlige sig med det nye design.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Microsofts nye Windows 8 - alt er forandret

Derfor ændrer Microsoft alt ved Windows-interfacet

Microsoft forsøger med en ny blog at invitere kunderne til en dialog omkring det kommende Windows 8.

Windows 8 har allerede tiltrukket en del opmærksomhed, selvom den endelige version af styresystemet først ventes på markedet i 2012 eller 2013.

Det skyldes, at Windows 8 adskiller sig fra tidligere versioner ved dels at være det første Windows, der kan køre på Arm-processororer, dels ved at hele brugergrænsefladen vil blive markant forandret, så den tager udgangspunkt i en touchbaseret navigation.

Steven Sinofsky, der står i spidsen for Windows-divisionen i Microsoft, skriver på den nye blog, at Windows 8 gentænker Windows til en ny generation af computer-enheder, så det kan blive det bedste operativsystem til bade nye og gamle typer af pc'er.

"Ved at blogge får vi mulighed for en tovejs-dialog med jer omkring design-valg, data og brugsmønstre fra den virkelige verden og nye muligheder, der er en del af Windows 8," skriver han.


Sådan kommer startskærmen i Windows 8 formentlig til at se ud.

Lad os beholde det gamle Windows!

Dialog er netop, hvad Stefen Sinofsky får, for reaktionerne på bloggen viser den interesse og også bekymring, der har været, siden det nye Windows-interface blev præsenteret første gang.

"Jeg er ret bekymret for Windows 8. Hvis jeg ønskede, at min pc skulle ligne min telefon, ville jeg bare købe en tablet. Microsoft begår en alvorlig fejl ved at skrotte det udseende, folk elsker og holder af. Vær forsigtig," lyder det fra en læser.

"I svigter kunder, hvis I putter det på et normalt, ikke-touch display. Folk er vandt til det klassiske look, som det har været i tyve år eller deromkring. Lav en undersøgelse og se, hvad folk tænker," skriver en anden person på bloggen.

Der er også mange af kommentarerne, der er positive over for det kommende Windows 8, men en overvejende del giver alligevel udtryk for, at der endnu er mange ubesvarede spørgsmål.

"Jeg er også bekymret over interfacet. Kan vi få et hurtigt svar på, om det, der kaldes det nye Windows 8 interface, rent faktisk er det nye, globale interface eller kun det nye touch-interface?" lyder en af kommentarerne.

Microsoft: Derfor gør vi det
Steven Sinofsky forsøger i sit indlæg at forklare nogle af de tanker, der ligger til grund for det markante stil-skifte, der ser ud til at blive tilfældet med Windows 8.

"I dag er mere end to ud af tre pc'er mobile (bærbare, netbooks, notebooks, slates, tablets, konverterbare etc.) Næsten alle pc'er har trådløst netværk. Skærmstørrelse varrierer fra 10 tommer til skærme i væg-størrelse og mange HD-skærme," skriver han og fortsætter:

"Fremkomsten af mobiltelefoner med touch-skærme med de mange muligheder, de bringer, har ændret måden, vi alle sammen ser på it på. Først og fremmest er it meget mere fokuseret på applikationer og mennesker end på operativsystemet i sig selv eller data."

"Disse forandringer i landskabet motiverer de mest markante ændringer af Windows, fra chips til brugeroplevelsen."

Læs også:

Her er Microsofts nye Windows 8 - alt er forandret

Derfor ændrer Microsoft alt ved Windows-interfacet

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S