Microsoft-brugere hidser sig op over Windows 8

Det kommende Windows 8 får en markant anderledes brugergrænseflade. Ny blog afslører, at en stor del af Windows-brugerne har svært ved at forlige sig med det nye design.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Microsofts nye Windows 8 - alt er forandret

Derfor ændrer Microsoft alt ved Windows-interfacet

Microsoft forsøger med en ny blog at invitere kunderne til en dialog omkring det kommende Windows 8.

Windows 8 har allerede tiltrukket en del opmærksomhed, selvom den endelige version af styresystemet først ventes på markedet i 2012 eller 2013.

Det skyldes, at Windows 8 adskiller sig fra tidligere versioner ved dels at være det første Windows, der kan køre på Arm-processororer, dels ved at hele brugergrænsefladen vil blive markant forandret, så den tager udgangspunkt i en touchbaseret navigation.

Steven Sinofsky, der står i spidsen for Windows-divisionen i Microsoft, skriver på den nye blog, at Windows 8 gentænker Windows til en ny generation af computer-enheder, så det kan blive det bedste operativsystem til bade nye og gamle typer af pc'er.

"Ved at blogge får vi mulighed for en tovejs-dialog med jer omkring design-valg, data og brugsmønstre fra den virkelige verden og nye muligheder, der er en del af Windows 8," skriver han.


Sådan kommer startskærmen i Windows 8 formentlig til at se ud.

Lad os beholde det gamle Windows!

Dialog er netop, hvad Stefen Sinofsky får, for reaktionerne på bloggen viser den interesse og også bekymring, der har været, siden det nye Windows-interface blev præsenteret første gang.

"Jeg er ret bekymret for Windows 8. Hvis jeg ønskede, at min pc skulle ligne min telefon, ville jeg bare købe en tablet. Microsoft begår en alvorlig fejl ved at skrotte det udseende, folk elsker og holder af. Vær forsigtig," lyder det fra en læser.

"I svigter kunder, hvis I putter det på et normalt, ikke-touch display. Folk er vandt til det klassiske look, som det har været i tyve år eller deromkring. Lav en undersøgelse og se, hvad folk tænker," skriver en anden person på bloggen.

Der er også mange af kommentarerne, der er positive over for det kommende Windows 8, men en overvejende del giver alligevel udtryk for, at der endnu er mange ubesvarede spørgsmål.

"Jeg er også bekymret over interfacet. Kan vi få et hurtigt svar på, om det, der kaldes det nye Windows 8 interface, rent faktisk er det nye, globale interface eller kun det nye touch-interface?" lyder en af kommentarerne.

Microsoft: Derfor gør vi det
Steven Sinofsky forsøger i sit indlæg at forklare nogle af de tanker, der ligger til grund for det markante stil-skifte, der ser ud til at blive tilfældet med Windows 8.

"I dag er mere end to ud af tre pc'er mobile (bærbare, netbooks, notebooks, slates, tablets, konverterbare etc.) Næsten alle pc'er har trådløst netværk. Skærmstørrelse varrierer fra 10 tommer til skærme i væg-størrelse og mange HD-skærme," skriver han og fortsætter:

"Fremkomsten af mobiltelefoner med touch-skærme med de mange muligheder, de bringer, har ændret måden, vi alle sammen ser på it på. Først og fremmest er it meget mere fokuseret på applikationer og mennesker end på operativsystemet i sig selv eller data."

"Disse forandringer i landskabet motiverer de mest markante ændringer af Windows, fra chips til brugeroplevelsen."

Læs også:

Her er Microsofts nye Windows 8 - alt er forandret

Derfor ændrer Microsoft alt ved Windows-interfacet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS