Værs'go: 760 millioner kroner til dansk innovation

Fornyelsesfonden uddeler 760 millioner kroner frem til 2012 i støtte til projekter og virksomheder, der skaber ny beskæftigelse, vækst og eksport inden for klima og velfærd.

Artikel top billede

Et it-baseret selvhjælpsprogram til hjemvendte soldater og et it-system, der skal øge børnechancerne for ufrivilligt barnløse er blandt de seks nye innovative løsninger, der får støtte af Fornyelsesfonden i denne omgang.

Fornyelsesfonden skal frem til 2012 uddele 760 millioner kroner i støtte til projekter og virksomheder, der kan skabe ny beskæftigelse, øget vækst og eksport inden for klima og velfærd samt til løsninger, der kan hjælpe i hårdt ramte områder.

Fornyelsesfonden er opfundet af den siddende Venstre/Konservative-regering med støtte fra De Radikale, Socialdemokraterne og Dansk Folkeparti, og administreres af Erhvervs- og Byggestyrelsen under en bestyrelse, som er udpeget af økonomi- og erhvervsministeren.

Projekterne spænder vidt, og flere handler om it. For eksempel er der sat fem millioner kroner af til projektet Homemind, som  skal udvikle en værktøjskasse af web-baserede selvhjælpsprogrammer, der skal hjælpe hjemvendte soldater med at håndtere stress, aggression, angst og depression.

Aktiv lyd og barnløshed

Projektet Unisense Fertilitech har fået 7,3 millioner kroner til at udvikle et system, der øger chancerne for ufrivilligt barnløse. Der skal opbygges registre med data for hele behandlingsprocessen, der kan følge udvikling af befrugtede æg og sammenholde den med data fra tidligere behandlinger.

Et tredje projekt, der har fået 3,1 millioner kroner, handler om aktiv vellyd, der gennem lydstimulans skal sørge for mindre stress til plejehjem gennem støjdæmpning og beroligende lyd.

En række ikke-digitale projekter har desuden fået støtte, eksempelvis et fleksibelt ophængningssystem for operationsudstyr og den intelligente ble i ældreplejen, som Viewcare A/S har fået 2,3 millioner til at komme videre med.

"Eksporten af danske sundheds- og velfærdsløsninger er stærkt stigende og udgør i dag omkring 70 milliarder kroner årligt. De mange gode ansøgninger til projekter, vi har modtaget, viser, at der er grund til at tro, at den positive udvikling fortsætter," siger bestyrelsesformand i Fornyelsesfonden, Carsten Bjerg, administrerende direktør i Grundfos.

Blandt andre sidder KMD's administrerende direktør Lars Monrad-Gylling i fondens bestyrelse, der indtil videre har støttet 17 projekter på velfærdsområdet til et samlet beløb på cirka 70 millioner kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS