Kvindelig direktør overtager it-distributør

EET Group får ny administrerende direktør for EET Danmark.

Artikel top billede

I mandags steg EET Danmarks salgsdirektør Tinna Pichard et trin op ad karrierestigen. Hun blev udnævnt til administrerende direktør for it-distributørens danske selskab.

Samtidig bliver den hidtidige direktør Claus Ring COO eller operationel chef.

Tinna Pichard, der mere end 20 år i branchen, har blandt andet arbejdet for Ingram Micro og Tech Data og gennem de seneste fem år hos EET Danmark.

Hun betragter det ikke som noget problem at overtage posten som administrerende direktør i en virksomhed hvor hun har været salgsdirektør i så mange år:

"Nej, egentlig ikke. Claus og jeg har igennem flere år kørt et tæt parløb i de daglige beslutninger og ofte begge været inde over de vigtige beslutninger. Det bliver spændende, og mange, inklusiv mig selv, har da drømmen om en dag at blive administrerende direktør, og nu har jeg så fået muligheden for at realisere denne drøm."

En milliard i 2010

EET Danmark har været på det danske marked i knap 25 år og indgår i EET Group, som i dag har kontorer i 16 lande og i 2010 havde en omsætning på en milliard kroner.

Tinna Pichard overtager som nævnt posten efter Claus Ring, der har været hos EET Danmark de sidste 11 år. Claus Ring bliver COO (Chief Operations Manager eller operationel chef).

"Baggrunden for, at Claus Ring er udnævnt til COO, skal ses i sammenhæng med vores ekspansionsplaner i Europa, hvor vi i de kommende år forventer at gennemføre to til fire overtagelser per år," siger John Thomas, der er koncerndirektør i EET Group.

I de senere år har EET blandt andet overtaget Novendo, Digifokus, SafeVision, Ernitec og senest købt af Inter-Data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job