Derfor går din nethastighed op og ned

Der er en god grund til, at din internetudbyder sælger bredbånd med mærkatet 'op til,' der reelt kun betyder, at du aldrig får mere, end du betaler for. Men ofte mindre. Se forklaringen her.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

Læs også: Fiber-boss: Teleselskaber snyder med hastigheden.

De danske teleselskaber markedsfører bredbåndshastigheder med den lille tekstbid "op til".
 
På den måde er kunden ikke garanteret den hastighed, som et teleselskab markedsfører.
 
Det har fået Anders B. Christjansen, der er administrerende direktør hos fiberudbyderen Waoo, til at lange ud efter praksis i branchen.
 
Han mener, at det er vildledende, når teleselskaber skriver "op til 20 megabit" på deres produkt, mens den reelle hastighed i nogle tilfælde er en del lavere end de 20 megabit.
 
I stedet burde teleselskaberne markedsføre den garanterede hastighed, foreslår Anders B. Christjansen.
 
Men det er teleselskabernes brancheorganisation Telekommunikationsindustrien (TI) uenig i.

Direktør Jakob Willer fra TI nævner et 20 megabit-bredbåndsprodukt som eksempel.
 
"Der er tale om såkaldte 'best effort'-tjenester. I størstedelen af tilfældene vil teleselskabet kunne give et produkt med en hastighed tæt på de 20 megabit, og derfor er det ikke rimeligt, at det skal markedsføre produktet med laveste fællesnævner, hvis der blot er tale om få kunder, der ikke kan få et produkt i nærheden af de 20 megabit," siger Jakob Willer. 
 
Nye retningslinjer
Brancheforeningen udsendte ved årsskiftet nye retningslinjer for, hvordan bredbånd skal markedsføre, og det var her, at "op til" kom ind i markedsføringen på bredbåndsprodukter, der kører via telefonstikket.
 
"Der var en efterspørgsel på øget gennemsigtighed fra forbrugerne, og derfor besluttede vi at lave fælles retningslinjer for, hvordan man kunne give en ensartet og fyldestgørende information til forbrugerne," fortæller Jakob Willer om den nye praksis.
 
Anders B. Christjansen argumenterer dog, at denne praksis er med til at give telebranchen et dårligt ry. Han mener, at ingen andre brancher opererer med "op til", og som eksempel fremhæver han, at forbrugerne ville føle sig snydt, hvis der blot stod "op til en liter mælk" på en mælkekarton.
 
"Man kan da godt lave det billede, men det er nemmere at måle en liter mælk, end det er med teknikken," siger Jakob Willer.
 
Han pointerer, at der i forbindelse med markedsføringen af bredbåndsprodukter er supplerende oplysninger i salgsmaterialet, hvor kunden kan se, hvad der som minimum kan leveres.
 
"Vi har gjort det efter de teleretningslinjer, som er besluttet sammen med Forbrugerombudsmanden," tilføjer han.

1,24 million danske husstande får bredbånd via telefonstikket.

Læs også: Fiber-boss: Teleselskaber snyder med hastigheden.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS