Derfor går din nethastighed op og ned

Der er en god grund til, at din internetudbyder sælger bredbånd med mærkatet 'op til,' der reelt kun betyder, at du aldrig får mere, end du betaler for. Men ofte mindre. Se forklaringen her.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

Læs også: Fiber-boss: Teleselskaber snyder med hastigheden.

De danske teleselskaber markedsfører bredbåndshastigheder med den lille tekstbid "op til".
 
På den måde er kunden ikke garanteret den hastighed, som et teleselskab markedsfører.
 
Det har fået Anders B. Christjansen, der er administrerende direktør hos fiberudbyderen Waoo, til at lange ud efter praksis i branchen.
 
Han mener, at det er vildledende, når teleselskaber skriver "op til 20 megabit" på deres produkt, mens den reelle hastighed i nogle tilfælde er en del lavere end de 20 megabit.
 
I stedet burde teleselskaberne markedsføre den garanterede hastighed, foreslår Anders B. Christjansen.
 
Men det er teleselskabernes brancheorganisation Telekommunikationsindustrien (TI) uenig i.

Direktør Jakob Willer fra TI nævner et 20 megabit-bredbåndsprodukt som eksempel.
 
"Der er tale om såkaldte 'best effort'-tjenester. I størstedelen af tilfældene vil teleselskabet kunne give et produkt med en hastighed tæt på de 20 megabit, og derfor er det ikke rimeligt, at det skal markedsføre produktet med laveste fællesnævner, hvis der blot er tale om få kunder, der ikke kan få et produkt i nærheden af de 20 megabit," siger Jakob Willer. 
 
Nye retningslinjer
Brancheforeningen udsendte ved årsskiftet nye retningslinjer for, hvordan bredbånd skal markedsføre, og det var her, at "op til" kom ind i markedsføringen på bredbåndsprodukter, der kører via telefonstikket.
 
"Der var en efterspørgsel på øget gennemsigtighed fra forbrugerne, og derfor besluttede vi at lave fælles retningslinjer for, hvordan man kunne give en ensartet og fyldestgørende information til forbrugerne," fortæller Jakob Willer om den nye praksis.
 
Anders B. Christjansen argumenterer dog, at denne praksis er med til at give telebranchen et dårligt ry. Han mener, at ingen andre brancher opererer med "op til", og som eksempel fremhæver han, at forbrugerne ville føle sig snydt, hvis der blot stod "op til en liter mælk" på en mælkekarton.
 
"Man kan da godt lave det billede, men det er nemmere at måle en liter mælk, end det er med teknikken," siger Jakob Willer.
 
Han pointerer, at der i forbindelse med markedsføringen af bredbåndsprodukter er supplerende oplysninger i salgsmaterialet, hvor kunden kan se, hvad der som minimum kan leveres.
 
"Vi har gjort det efter de teleretningslinjer, som er besluttet sammen med Forbrugerombudsmanden," tilføjer han.

1,24 million danske husstande får bredbånd via telefonstikket.

Læs også: Fiber-boss: Teleselskaber snyder med hastigheden.

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    AK Techotel A/S

    Systemudvikler søges til innovativt firma

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S