Derfor går din nethastighed op og ned

Der er en god grund til, at din internetudbyder sælger bredbånd med mærkatet 'op til,' der reelt kun betyder, at du aldrig får mere, end du betaler for. Men ofte mindre. Se forklaringen her.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

Læs også: Fiber-boss: Teleselskaber snyder med hastigheden.

De danske teleselskaber markedsfører bredbåndshastigheder med den lille tekstbid "op til".
 
På den måde er kunden ikke garanteret den hastighed, som et teleselskab markedsfører.
 
Det har fået Anders B. Christjansen, der er administrerende direktør hos fiberudbyderen Waoo, til at lange ud efter praksis i branchen.
 
Han mener, at det er vildledende, når teleselskaber skriver "op til 20 megabit" på deres produkt, mens den reelle hastighed i nogle tilfælde er en del lavere end de 20 megabit.
 
I stedet burde teleselskaberne markedsføre den garanterede hastighed, foreslår Anders B. Christjansen.
 
Men det er teleselskabernes brancheorganisation Telekommunikationsindustrien (TI) uenig i.

Direktør Jakob Willer fra TI nævner et 20 megabit-bredbåndsprodukt som eksempel.
 
"Der er tale om såkaldte 'best effort'-tjenester. I størstedelen af tilfældene vil teleselskabet kunne give et produkt med en hastighed tæt på de 20 megabit, og derfor er det ikke rimeligt, at det skal markedsføre produktet med laveste fællesnævner, hvis der blot er tale om få kunder, der ikke kan få et produkt i nærheden af de 20 megabit," siger Jakob Willer. 
 
Nye retningslinjer
Brancheforeningen udsendte ved årsskiftet nye retningslinjer for, hvordan bredbånd skal markedsføre, og det var her, at "op til" kom ind i markedsføringen på bredbåndsprodukter, der kører via telefonstikket.
 
"Der var en efterspørgsel på øget gennemsigtighed fra forbrugerne, og derfor besluttede vi at lave fælles retningslinjer for, hvordan man kunne give en ensartet og fyldestgørende information til forbrugerne," fortæller Jakob Willer om den nye praksis.
 
Anders B. Christjansen argumenterer dog, at denne praksis er med til at give telebranchen et dårligt ry. Han mener, at ingen andre brancher opererer med "op til", og som eksempel fremhæver han, at forbrugerne ville føle sig snydt, hvis der blot stod "op til en liter mælk" på en mælkekarton.
 
"Man kan da godt lave det billede, men det er nemmere at måle en liter mælk, end det er med teknikken," siger Jakob Willer.
 
Han pointerer, at der i forbindelse med markedsføringen af bredbåndsprodukter er supplerende oplysninger i salgsmaterialet, hvor kunden kan se, hvad der som minimum kan leveres.
 
"Vi har gjort det efter de teleretningslinjer, som er besluttet sammen med Forbrugerombudsmanden," tilføjer han.

1,24 million danske husstande får bredbånd via telefonstikket.

Læs også: Fiber-boss: Teleselskaber snyder med hastigheden.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job