HP vil trække sig ud af pc-markedet

Hewlett-Packard, der en af verdens største pc-producenter, vil trække sig ud af pc-markedet. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor vil HP af med Microsoft og satse på nyt OS

Derfor gider HP ikke bygge pc'er længere.

Hewlett-Packard planlægger at trække sig ud af pc-markedet, hvor selskabet ellers i mange år har været blandt verdens absolut største.

Selskabets bestyrelse har netop godkendt en undersøgelse af 'strategiske alternativer" til selskabets PSG-division (Personal Systems Group), der rummer pc-forretningen.

"HP vil overveje en lang række muligheder - heriblandt en fuld eller delvis udskillelse af PSG fra HP via etablering af et separat selskab eller en anden transaktion," lyder det i en meddelelse.

Køber software-selskab

Samtidig køber selskabet det britiske software-selskab Autonomy for 57 milliarder kroner, ligesom selskabet lukker ned for styresystemet WebOS og dermed trækker sig helt ud af konkurrencen med Apple i tablet-markedet.

Ifølge HP-topchef Leo Apotheker skal Hewlett-Packard fremover vokse inden for software - et område, der imidlertid i forrige kvartal kun stod for 2,4 procent af selskabets samlede omsætning.

Selv om HP har klaret sig langt bedre end andre selskabet på pc-markedet, er indtjenings-marginerne under voldsomt pres og langt lavere end indtjeningen på software og services.

Vi lever i mobil-apparaternes tid, og her er det især Apple og Google, der stormer frem, mens HP har haft svært ved at vinde fodfæste.

Til gengæld går det støt fremad for HP's erhvervsafdeling - både inden for hardware og software.

Hidtil har HP fastholdt, at pc-forretningen har gavnet den samlede HP-forretning, fordi det har gjort HP i stand til at tilbyde en samlet produktvifte til erhvervskunderne.

Men selskabet kerne har aldrig været konsum-markedet, siger Michael Cusumano, professor på MIT.

"HP's DNA har aldrig været at være producent af konsum-produkter, og det er netop det, som computeren er blevet til. Det er helt sikkert ikke der, at hverken innovationen eller fremdriften i forretningen er i dag. HP kan genopfinde sig selv," siger han til Bloomberg.

HP's beslutning afspejler på mange måder det store skift, der for tiden pågår blandt de store amerikanske teknologiselskaber.

IBM solgte i 2005 sin pc-forretning til Lenovo, mens Dell ligeledes i fuld skala er begyndt at fokusere på at blive service-provider - og ikke pc-leverandør.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Derfor vil HP af med Microsoft og satse på nyt OS

Derfor gider HP ikke bygge pc'er længere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil