Nokia storsatser på NFC i sine nye smartphones

Nu ser det ud til, at Nokia for alvor satser på NFC-teknologien. Tre nye smartphones er udstyret med det.

Artikel top billede

Nokias nye Nokia 701 understøtter NFC ligesom to andre nye modeller.

Der har længe været snak om det i mobiltelefoner. Men vi har ikke set meget til det.
 
NFC - Near Field Communication.
 
Teknologien, der fungerer ved, at to enheder ­- eksempelvis mobiltelefoner - holdes tæt op mod i hinanden, og på den måde skaber de automatisk forbindelse til hinanden.
 
Nu ser det dog ud til, at verdens største mobilproducent, Nokia, mener det alvorligt, når selskabet har sagt, at det vil satse på teknologien.
 
Onsdag præsenterede Nokia på et pressemøde i Hong Kong tre nye smartphones, som alle havde NFC indbygget.
 
Den nye teknologi giver mulighed for at gøre flere funktioner på en smartphone mere enkelte.
 
Eksempelvis demonstrerede vice president Heikki Koivu fra Nokia, hvordan du blot ved at berøre din smartphone med et headset kunne forbinde et headset til mobilen via Bluetooth.
 
Et andet eksempel var at holde to smartphones op mod hinanden, hvorefter et valgt foto på den ene telefon automatisk blev overført til den anden. Det skete under en demonstration af Nokias kommende platform Symbian Belle, der er den anden opdatering af Symbian^3.
 
Danske teleselskaber satser på NFC
Tidligere i år annoncerede de danske teleselskaber, at de etablerer et fælles samarbejde, hvor de vil gøre mobiltelefonen til din digitale tegnebog med hjælp fra NFC-teknologien.
 
Teleselskaberne vil tilbyde udbydere af betalingskort, rabatkort og lignende at leje plads på SIM-kortet.
 
Et eksempel kunne være, at du får skudt et nøglekort ind på dit SIM-kort, når du bestiller et hotelværelse. På den måde kan du bruge telefonen i stedet for et nøglekort, når du er på et hotel.
 
Du holder telefonen over til låsen på din værelsesdør og låser den op.
 
Det kan du læse mere om her.

Allerede i dag er der enkelte smartphones på markedet med NFC-teknologi, deriblandt Nokias C7 samt Googles Nexus S.

De tre nye Nokia-modeller med NFC forventes på markedet inden oktober.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo