Nokia storsatser på NFC i sine nye smartphones

Nu ser det ud til, at Nokia for alvor satser på NFC-teknologien. Tre nye smartphones er udstyret med det.

Artikel top billede

Nokias nye Nokia 701 understøtter NFC ligesom to andre nye modeller.

Der har længe været snak om det i mobiltelefoner. Men vi har ikke set meget til det.
 
NFC - Near Field Communication.
 
Teknologien, der fungerer ved, at to enheder ­- eksempelvis mobiltelefoner - holdes tæt op mod i hinanden, og på den måde skaber de automatisk forbindelse til hinanden.
 
Nu ser det dog ud til, at verdens største mobilproducent, Nokia, mener det alvorligt, når selskabet har sagt, at det vil satse på teknologien.
 
Onsdag præsenterede Nokia på et pressemøde i Hong Kong tre nye smartphones, som alle havde NFC indbygget.
 
Den nye teknologi giver mulighed for at gøre flere funktioner på en smartphone mere enkelte.
 
Eksempelvis demonstrerede vice president Heikki Koivu fra Nokia, hvordan du blot ved at berøre din smartphone med et headset kunne forbinde et headset til mobilen via Bluetooth.
 
Et andet eksempel var at holde to smartphones op mod hinanden, hvorefter et valgt foto på den ene telefon automatisk blev overført til den anden. Det skete under en demonstration af Nokias kommende platform Symbian Belle, der er den anden opdatering af Symbian^3.
 
Danske teleselskaber satser på NFC
Tidligere i år annoncerede de danske teleselskaber, at de etablerer et fælles samarbejde, hvor de vil gøre mobiltelefonen til din digitale tegnebog med hjælp fra NFC-teknologien.
 
Teleselskaberne vil tilbyde udbydere af betalingskort, rabatkort og lignende at leje plads på SIM-kortet.
 
Et eksempel kunne være, at du får skudt et nøglekort ind på dit SIM-kort, når du bestiller et hotelværelse. På den måde kan du bruge telefonen i stedet for et nøglekort, når du er på et hotel.
 
Du holder telefonen over til låsen på din værelsesdør og låser den op.
 
Det kan du læse mere om her.

Allerede i dag er der enkelte smartphones på markedet med NFC-teknologi, deriblandt Nokias C7 samt Googles Nexus S.

De tre nye Nokia-modeller med NFC forventes på markedet inden oktober.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland