Fogeden: Newsbooster er en nyhedstjeneste

En vigtig begrundelse for fogedforbudet mod Newsbooster er, at der ifølge fogedretten ikke er tale om en almindelig søgemaskine, men derimod en nyhedsudbyder ? og dermed en konkurrent til internetaviserne.

Der er ikke tale om en hasteafgørelse fra fogedretten i København. Afgørelsen fylder 42 sider ? det er meget for en fogedretssag, men det er også en begrundet afgørelse.

Det er allerede blevet understreget af flere jurister, at det kun er en foreløbig afgørelse. Fogedretten har afgjort, at DDF har sandsynliggjort, at Newsbooster har handlet i strid med god markedsføringsskik og krænket internetavisernes ophavsret.

Hvorvidt det rent faktisk er tilfældet, vil først blive slået fast i en retssag med en dom.

I fogedrettens kendelse, fremgår det blandt andet:

Når herefter henses til

  • At forudsætningen for Newsboosters kommercielle virksomhed med dybe links er, at internetmedier producerer materiale, hvortil der kan linkes.
  • At det af Newsbooster anvendte materiale udgør forretningsgrundlaget for de medier, hvortil Newsbooster linker.
  • At Newsboosters nyhedsformidlingstjeneste med dybe links til DDF's mandater er i konkurrence med disse.
  • At Newsbooster, foruden at konkurrere med DDF's mandater, kan forringe annonceværdien af DDF's mandaters hjemmesider, og dermed nedsætte indtjeningsmulihederne for DDF's mandater i bannerannoncer mv.
findes Newsboosters eksemplarfremstilling og tilgængeliggørelse af DDF's mandaters overskrifter og artikler at skade DDF's mandaters interesser urimeligt.

Det betyder, at de funktioner, Newsbooster har tilbudt sine kunder, er i strid med Ophavsretslovens § 71, stk. 2, der handler om brug af information fra databaser.

Fordi det foregår systematisk og med kommerciel interesse, mener fogedretten, at Newsboosters brug af internetavisernes databaser ikke er omfattet af citatretten.

Af samme grund mener fogedretten, at Newsboosters aktiviteter er i strid med Markedsføringslovens § 1 om god markedsføringsskik.

Det er i den forbindelse en skærpende omstændighed, at Newsbooster bliver regnet som en konkurrent til internetaviserne, fordi tjenesten fungerer som en formidler af nyheder.

I fogedrettens afgørelse er Ophavsretsloven klar nok. Selv om internetaviserne kan benytte sig af tekniske blokeringer som eksempelvis en robots.txt-fil på webserveren, så ændrer det ikke noget på ophavsretten og den kommercielle udnyttelse af den.

Robots.txt svarer til en kopibeskyttelse, som ikke indvirker på, hvem der har rettighederne. Men ligesom kopibeskyttelse af software kan det muligvis i fremtidige afgørelser være en skærpende omstændighed, hvis et websted bevidst har omgået et andet websteds beskyttelse mod søgerobotter.

Relevante links:
Newsboosters danske hjemmeside
Danske Dagblades Forening
Ophavsretsloven (fra Ophavsret.dk)
Markedsføringsloven (Retsinfo.dk)

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S