Fogeden: Newsbooster er en nyhedstjeneste

En vigtig begrundelse for fogedforbudet mod Newsbooster er, at der ifølge fogedretten ikke er tale om en almindelig søgemaskine, men derimod en nyhedsudbyder ? og dermed en konkurrent til internetaviserne.

Der er ikke tale om en hasteafgørelse fra fogedretten i København. Afgørelsen fylder 42 sider ? det er meget for en fogedretssag, men det er også en begrundet afgørelse.

Det er allerede blevet understreget af flere jurister, at det kun er en foreløbig afgørelse. Fogedretten har afgjort, at DDF har sandsynliggjort, at Newsbooster har handlet i strid med god markedsføringsskik og krænket internetavisernes ophavsret.

Hvorvidt det rent faktisk er tilfældet, vil først blive slået fast i en retssag med en dom.

I fogedrettens kendelse, fremgår det blandt andet:

Når herefter henses til

  • At forudsætningen for Newsboosters kommercielle virksomhed med dybe links er, at internetmedier producerer materiale, hvortil der kan linkes.
  • At det af Newsbooster anvendte materiale udgør forretningsgrundlaget for de medier, hvortil Newsbooster linker.
  • At Newsboosters nyhedsformidlingstjeneste med dybe links til DDF's mandater er i konkurrence med disse.
  • At Newsbooster, foruden at konkurrere med DDF's mandater, kan forringe annonceværdien af DDF's mandaters hjemmesider, og dermed nedsætte indtjeningsmulihederne for DDF's mandater i bannerannoncer mv.
findes Newsboosters eksemplarfremstilling og tilgængeliggørelse af DDF's mandaters overskrifter og artikler at skade DDF's mandaters interesser urimeligt.

Det betyder, at de funktioner, Newsbooster har tilbudt sine kunder, er i strid med Ophavsretslovens § 71, stk. 2, der handler om brug af information fra databaser.

Fordi det foregår systematisk og med kommerciel interesse, mener fogedretten, at Newsboosters brug af internetavisernes databaser ikke er omfattet af citatretten.

Af samme grund mener fogedretten, at Newsboosters aktiviteter er i strid med Markedsføringslovens § 1 om god markedsføringsskik.

Det er i den forbindelse en skærpende omstændighed, at Newsbooster bliver regnet som en konkurrent til internetaviserne, fordi tjenesten fungerer som en formidler af nyheder.

I fogedrettens afgørelse er Ophavsretsloven klar nok. Selv om internetaviserne kan benytte sig af tekniske blokeringer som eksempelvis en robots.txt-fil på webserveren, så ændrer det ikke noget på ophavsretten og den kommercielle udnyttelse af den.

Robots.txt svarer til en kopibeskyttelse, som ikke indvirker på, hvem der har rettighederne. Men ligesom kopibeskyttelse af software kan det muligvis i fremtidige afgørelser være en skærpende omstændighed, hvis et websted bevidst har omgået et andet websteds beskyttelse mod søgerobotter.

Relevante links:
Newsboosters danske hjemmeside
Danske Dagblades Forening
Ophavsretsloven (fra Ophavsret.dk)
Markedsføringsloven (Retsinfo.dk)

Annonceindlæg fra Systematic

Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job