Stibo har fyldt ordrebøgerne

Ordrerne stoppede 11. september 2001 og topchef Vilhelm Hvid fra den århusianske trykkeri- og softwarekoncern gik med krisetanker. Et halvt år efter er ordrebogen så tyk som aldrig før, og Stibo giver stadig overskud på driften.

Stibo-koncernen, der indtil august hed Aarhus Stiftsbogtrykkerie, har mærket krisen efter 11. september på egen ordrebog.

Selskabet, der blandt andet driver trykkerivirksomhed og udvikler redaktionelle systemer til produktion af aviser verden over, har i regnskabet for 2001/2002 ganske vist opnået samme omsætning som året før på 1,2 milliarder kroner.

Men i modsætning til i 2000/2001 kom ordrerne i seneste regnskab stort set alle fra slutningen af november og frem til april.

- Vi gik rundt og havde ordet krise i baghovedet hele tiden, men med lidt held og en række fornuftige tiltag undgik vi, at det blev virkelighed, siger stibo-koncernens direktør, Vilhelm Hvid.

Slutspurten i ordretilgangen resulterede i, at Stibo Holding A/S fik et driftsoverskud før renter og finansielle af og nedskrivninger på 42 millioner kroner. Det er en stigning på seks millioner kroner på et år.

- Jeg er stolt over at vi kan præstere så flot et resultat på driften, som er det, vi går og ser på i det daglige, siger koncernchef Vilhelm Hvid.

Stibo Holding A/SÅrsregnskab
Millioner kroner2001/20022000/2001
Omsætning1.190,81.163,8
Resultat før finansielle poster41,535,6
Resultat før skat 30,447,4
Resultat20,639,6
Egenkapital473,6457
Antal ansatte1.1141.124
Resultatet efter skat blev dog næsten halveret fra 40 millioner kroner i 2000/2001 til 21 millioner. Faldet skyldes kursreguleringer på værdipapirer og valuta.

Stibos ordrebog har til gengæld aldrig været tykkere, oplyser Vilhelm Hvid uden at ville konkretisere ordrernes samlede størrelse.

Koncernen består af de tre forretningsområder Stibo Graphic, der er en publiceringsdivision med rotationstrykkeri som omsætningslokomotiv og Stibo Catalog, der udvikler IT-systemer til kataloger, samt CCI Europe, der udvikler avissystemer.

Omkring halvdelen af den samlede omsætning stammer fra IT-relaterede systemer mens resten kommer fra anden grafisk virksomhed.

Virksomheden, der har omkring 1.100 ansatte, har blandt andet fået New York Times som kunde samt amerikanske Knight Ridder, der udgiver 34 aviser med et oplag på 8,5 millioner på hverdage.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job