Fem fede ultrabooks: Så meget får du for pengene

Lenovo, Acer, Asus, Toshiba og LG er på vej med ultrabooks. Her kan du selv bedømme, om du skal have fingrene i en af de super mobile og dog veludrustede pc'er.

Artikel top billede

Læs også:
En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Derfor kan ultrabook'en ende med at floppe

De starter op på få sekunder, har en batteritid på over fem timer, anvender den nyeste processor-teknologi - og så er de slanke og smukke i deres ydre design.

De nye ultrabooks, der vil blive lanceret i en lind strøm i de kommende måneder, er værd at se nærmere på, hvis man er på udkig efter en bærbar computer, der fra start til slut er designet til den mobile dagligdag.

Intel, der har sparket gang i produktkategorien ved hjælp af moderne chip-teknologi, satser på, at hele 40 procent af de forbruger-bærbare, der sælges på verdensplan ved udgangen af 2012, er ultrabooks.

Om den målsætningen er realistisk, er der endnu delte meninger om blandt branche-analytikere.

Sikkert er det dog, at de salgs-hungrende pc-producenter kaster sig over konceptet i håb om at være med helt fremme, når og hvis forbrugerne for alvor for øjnene for ultrabook'en.

Derfor er ultrabook'en interessant

Umiddelbart er ultrabook-konceptet da også yderst tiltalende:

Der er tale om pc'er i den absolut slankeste form - men hvor der stadig anvendes Intels nyeste Sandy Bridge-processorer, der giver nogle yderst fornuftige batteritider.

Samtidig er ultrabooks typisk udstyret med flash-diske, der blandt andet er med til at sikre, at opstartstiden holdes nede på få sekunder, og at applikationerne åbner langt hurtigere end på en pc med en traditionel harddisk.

Hvor bærbare i et så slankt design og med så fornuftige hardware-komponenter for få år siden kostede på den helt forkerte side af 10.000 kroner, så kommer de nye ultrabooks til at være markant billigere.

Vi har set nærmere på fem af de første ultrabooks, der rammer markedet i de kommende måneder. Vurder selv, om det er Lenovo, Acer, Asus, Toshiba eller LG, der har udviklet den mest lovende ultrabook.

Lenovo IdeaPad U300s

Lenovo lancerer til november sit første bud på en ultrabook, IdeaPad U300s.

Den er lavet i ét stykke aluminium og fås i grå og orange.

IdeaPad U300s kan klare op til otte timers batteritid ifølge Lenovo.

Samtidig er det interessant, at den har en standbytid på 30 dage, og at man kan foretage en turbo-opladning på 30 minutter, hvorefter batteriet er 50 procent opladet.

Lenovo hævder, at opstartstiden kommer til at ligge på 10,5 sekunder. 

Maskinen kan fås i flere forskellige varianter - men går man efter den dyreste, får man blandt andet en Intel Core i7-processor, fire gigabyte DDR3 RAM og 256 gigabyte SSD. 

U300s har en HD-skærm på 13,3 tommer og er omkring 1,5 centimeter tyk. Vægten er omkring 1,3 kilo.

Som mange af de andre ultrabook-produkter anvender Lenovos køling via keyboardet, så man undgår at få lårene brændt af, når man sidder med den på skødet.

IdeaPad U300s kommer til at koste fra 1.200 dollars i USA. Den danske pris kendes endnu ikke.

Læs også:
En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Derfor kan ultrabook'en ende med at floppe

Acer Aspire S3

Læs også:

En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Derfor kan ultrabook'en ende med at floppe

Acers første ultrabook kommer til at bære navnet Aspire S3

Også dette produkt har en ekstrem lang standbytid - nemlig hele 50 dage.

Ultrabook'en, der blev præsenteret på IFA-messen i Berlin, hævdes desuden kun at skulle bruge 1,5 sekunder på at starte op fra sleep-mode.

Aspire S3 er 1,3 centimeter tyk og vejer 1,4 kilo. Skærmen er i HD og på 13,3 tommer. Batteritiden er op til syv timer ifølge Acer. 

Acer har ligesom flere af de andre producenter sørget for, at varmen udledes ved tastaturet, så man undgår varme lår.

Aspire S3 fås i flere forskellige modeller med Intels i3, i5 og i7-processorer og med enten en 240 gigabyte SSD eller en traditionel 500 gigabyte harddisk.

Maskinen kommer til at koste fra 799 euro, når den rammer butikkerne i oktober. Den danske pris kendes dog endnu ikke.

Læs også:
En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Derfor kan ultrabook'en ende med at floppe

Asus UX21

Dette var den ultrabook, der blev fremhævet af Intel, da konceptet blev præsenteret tidligere på året.

Der bliver tale om en serie maskiner fra Asus, alle bygget i aluminium. Tykkelsen er 1,7 centimeter, og vægten er holdt nede på blot 1,1 kilo.

Det er også her muligt at købe maskinen i flere forskellige konfigurationer, hvor Intels Core i7 naturligvis er at finde i den dyreste model. 

Asus hæver, at UX-ultrabook'en kan starte op på to sekunder fra sleep-mode. 

Trackpad'en er lavet i glas, mens keyboardet er i metal. 


Selvom der har været talt og skrevet meget om UX21, ligger det endnu ikke helt fast, hvornår produktet kan købes, eller hvad det kommer til at koste.

Der har dog tidligere været meldinger om, at prisen kommer til at ligge på under 1.000 dollars.

Læs også:
En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Derfor kan ultrabook'en ende med at floppe

Toshiba Portégé Z830

Toshiba præsenterede på IFA-messen i Berlin denne Portégé Z830.

Den fås med både Intel Core 3, i5 og i7-processor, op til seks gigabyte RAM og 128 gigabyte SSD.

Toshibas ultrabook er 1,6 centimeter tyk og vejer 1,3 kilo.

Keyboardet er baggrundsbelyst og kan overleve, hvis man spilder væske på det. 

Også denne ultrabook har en skærm på 13,3 tommer. 


Det ventes, at den vil kunne købes fra november. De billigste modeller koster under 1.000 dollars, men den danske pris kendes endnu ikke.

Læs også:
En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Derfor kan ultrabook'en ende med at floppe

LG P220

LG har også meldt sig på ultrabook-markedet med denne LG P220. Den adskiller sig fra de andre produkter ved at skærmen kun er 11,6 tommer.

Maskinen vejer 1,3 kilo og er 20,9 millimeter tyk.

P220 anvender Intels Core i5 processor og fås med to eller fire gigabyte RAM og 250 eller 320 gigabyte harddisk. 

Batteritiden er ifølge LG på op til fem og en halv time.

Prisen eller lanceringstidspunktet kendes ikke.

Læs også:
En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Derfor kan ultrabook'en ende med at floppe

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S