HP Danmark har ansat ny administrerende direktør

HP Danmark ansætter nu en ny administrerende direktør, efter at Keld Jersild Olsen tidligere på året forlod selskabet.

Artikel top billede

Læs også:

HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest

HP har mistet hele sine danske ledelse

HP-direktør Keld Jersild Olsen stopper i selskabet

HP Danmark ansætter den 43-årige Jakob Schou Meding som ny administrerende direktør, meddeler selskabet i en pressemeddelse.

Jakob Schou Meding kommer fra en stilling som administrerende direktør i den danske del af NORRIQ A/S,

Jakob Schou Meding kommer med mere end 14 års erfaring fra it-branchen i både danske og internationale stillinger, der strækker sig fra Damgaard IT over Navision til Microsoft med udenlandsophold i Australien, Tyskland og Frankrig.

Jakob Schou Meding får fremover det overordnede ansvar for HP's aktiviteter i Danmark og for at udnytte HP's portefølje af hardware-, software- og serviceløsninger til at skabe vækst på det danske marked.

"Jeg er stolt over at starte hos HP. Det er en fantastisk virksomhed med en unik historie. Den strategiske rejse, som HP er på globalt, hvor man styrker sin forretning inden for it-services og integrerede it-løsninger inklusive software, hardware og cloud computing, er ekstremt spændende, og det vil jeg gerne være med til at gøre til en succes her i Danmark," siger Jakob Schou Meding.

Afløser Keld Jersild Olsen

Jakob Schou Meding tiltræder sit nye job som administrerende direktør i HP Danmark den 17. oktober.

Da det i juni kom frem, at Keld Jersild Olsen var stoppet i HP med øjeblikkelig virkning, skete det uden nogen nærmere forklaring fra selskabets side.

Det gav anledning til en del rygter og spekulation omkring årsagen.

Keld Jersild Olsen er siden blev ansat som administrerende direktør i Netdesign.

Læs også:

HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest

HP har mistet hele sine danske ledelse

HP-direktør Keld Jersild Olsen stopper i selskabet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S