HP Danmark har ansat ny administrerende direktør

HP Danmark ansætter nu en ny administrerende direktør, efter at Keld Jersild Olsen tidligere på året forlod selskabet.

Artikel top billede

Læs også:

HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest

HP har mistet hele sine danske ledelse

HP-direktør Keld Jersild Olsen stopper i selskabet

HP Danmark ansætter den 43-årige Jakob Schou Meding som ny administrerende direktør, meddeler selskabet i en pressemeddelse.

Jakob Schou Meding kommer fra en stilling som administrerende direktør i den danske del af NORRIQ A/S,

Jakob Schou Meding kommer med mere end 14 års erfaring fra it-branchen i både danske og internationale stillinger, der strækker sig fra Damgaard IT over Navision til Microsoft med udenlandsophold i Australien, Tyskland og Frankrig.

Jakob Schou Meding får fremover det overordnede ansvar for HP's aktiviteter i Danmark og for at udnytte HP's portefølje af hardware-, software- og serviceløsninger til at skabe vækst på det danske marked.

"Jeg er stolt over at starte hos HP. Det er en fantastisk virksomhed med en unik historie. Den strategiske rejse, som HP er på globalt, hvor man styrker sin forretning inden for it-services og integrerede it-løsninger inklusive software, hardware og cloud computing, er ekstremt spændende, og det vil jeg gerne være med til at gøre til en succes her i Danmark," siger Jakob Schou Meding.

Afløser Keld Jersild Olsen

Jakob Schou Meding tiltræder sit nye job som administrerende direktør i HP Danmark den 17. oktober.

Da det i juni kom frem, at Keld Jersild Olsen var stoppet i HP med øjeblikkelig virkning, skete det uden nogen nærmere forklaring fra selskabets side.

Det gav anledning til en del rygter og spekulation omkring årsagen.

Keld Jersild Olsen er siden blev ansat som administrerende direktør i Netdesign.

Læs også:

HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest

HP har mistet hele sine danske ledelse

HP-direktør Keld Jersild Olsen stopper i selskabet

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Everllence

Software Developer

Københavnsområdet

LB Forsikring

Senior Software Engineer - Digital Enablement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S