Ballmer: Microsoft skal udvikle meget mere

Microsoft har måske netop lanceret Windows 8, men ambitionerne for Windows-familien er langt større. Se hvordan Microsoft vil lokke udviklere og styre hardwaren.

Artikel top billede

Los Angeles: Mens Microsoft kan fejre over 500.000 downloadede udgaver af Windows 8 Deverloper Preview på under 24 timer, gik direktør Steve Ballmer på scenen i Los Angeles.

Han understregede, at Microsofts succes er tæt knyttet til Windows, men benyttede også lejligheden til at slå fast, at Windows er mere end Windows 8, men strækker sig fra telefonerne med Windows Phone til cloud-løsnigen Windows Azure.

Mest interessant var måske Ballmers understregning af hardware- og softwareudviklernes centrale rolle i Microsofts fremtid. For hvor Microsoft, måske med rette, er blevet beskyldt for at være mere salgs- end udviklingsdrevet, så har de sidste par år budt på et lidt famlende skifte tilbage mod den position som førende it-firma, Microsofts størrelse egentlig berettiger til.

Eller som Steve Ballmer sagde under sin keynote onsdag: "Vi vil have dem alle sammen, alle udviklerne: De 14-årige, de kæmpe firmaer, hardwareudviklerne, folk der koder lidt om aftenen efter arbejde og alle de andre, der koder."

Centralt i Microsofts strategi står ud over udviklerne også en mere offensiv satsning på hardware gennem både egenudvikling, som med Xbox/Kinect og gennem partnere som HTC, Samsung og Nokia på mobilområdet.

Ballmer benyttede desuden lejligheden til at slå fast at: "Vi vil arbejde meget tættere med hardware-udviklere for at skabe den fremtid, vi ønsker."

Det betyder, at Microsoft offensivt vil involvere sig for at sikre, at firmaets produkter giver brugerne den bedst mulige oplevelse. Det er ellers et område, hvor Apple har stået stærkt og næste uimodsagt. Netop fordi Apples ejerskab af både hardware og software har ladet dem forme nyskabende brugeroplevelser.

Ballmer slog derfor på, ligesom samtlige andre Microsoft-chefer på Build-scenen i Los Angeles, at muligheden for at køre Windows på en ARM-baseret maskine er central i strategien om at få Windows til at strække sig fra telefonen i lommen til det underjordiske datacenter et sted i Dublin. Og det på en måde, så både udviklere og it-afdelinger ikke skal kæmpe med utallige systemer, siloer og brugerflader.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse