Ballmer: Microsoft skal udvikle meget mere

Microsoft har måske netop lanceret Windows 8, men ambitionerne for Windows-familien er langt større. Se hvordan Microsoft vil lokke udviklere og styre hardwaren.

Artikel top billede

Los Angeles: Mens Microsoft kan fejre over 500.000 downloadede udgaver af Windows 8 Deverloper Preview på under 24 timer, gik direktør Steve Ballmer på scenen i Los Angeles.

Han understregede, at Microsofts succes er tæt knyttet til Windows, men benyttede også lejligheden til at slå fast, at Windows er mere end Windows 8, men strækker sig fra telefonerne med Windows Phone til cloud-løsnigen Windows Azure.

Mest interessant var måske Ballmers understregning af hardware- og softwareudviklernes centrale rolle i Microsofts fremtid. For hvor Microsoft, måske med rette, er blevet beskyldt for at være mere salgs- end udviklingsdrevet, så har de sidste par år budt på et lidt famlende skifte tilbage mod den position som førende it-firma, Microsofts størrelse egentlig berettiger til.

Eller som Steve Ballmer sagde under sin keynote onsdag: "Vi vil have dem alle sammen, alle udviklerne: De 14-årige, de kæmpe firmaer, hardwareudviklerne, folk der koder lidt om aftenen efter arbejde og alle de andre, der koder."

Centralt i Microsofts strategi står ud over udviklerne også en mere offensiv satsning på hardware gennem både egenudvikling, som med Xbox/Kinect og gennem partnere som HTC, Samsung og Nokia på mobilområdet.

Ballmer benyttede desuden lejligheden til at slå fast at: "Vi vil arbejde meget tættere med hardware-udviklere for at skabe den fremtid, vi ønsker."

Det betyder, at Microsoft offensivt vil involvere sig for at sikre, at firmaets produkter giver brugerne den bedst mulige oplevelse. Det er ellers et område, hvor Apple har stået stærkt og næste uimodsagt. Netop fordi Apples ejerskab af både hardware og software har ladet dem forme nyskabende brugeroplevelser.

Ballmer slog derfor på, ligesom samtlige andre Microsoft-chefer på Build-scenen i Los Angeles, at muligheden for at køre Windows på en ARM-baseret maskine er central i strategien om at få Windows til at strække sig fra telefonen i lommen til det underjordiske datacenter et sted i Dublin. Og det på en måde, så både udviklere og it-afdelinger ikke skal kæmpe med utallige systemer, siloer og brugerflader.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos