Så mange danske firmaer satser på cloud

Cloud-computing har vundet større indpas i det offentlige end i det private erhvervsliv i Danmark.

Artikel top billede

Godt hver femte private virksomhed og godt hver fjerde offentlige virksomhed i Danmark bruger en eller anden form for cloud-løsning.

Det viser en undersøgelse foretaget af Microsoft Danmark.

Virksomheden har spurgt næsten 400 it-chefer og it-ansvarlige om potentialer, muligheder og barrierer i forbindelse med forskellige cloud-teknologier og -løsninger.

Lige godt hver tredje virksomhed forventer at investere i cloud inden for de næste to år.

Men for de offentlige virksomheders vedkommende svarer over halvdelen, at de forventer at gøre netop det.

Det resultat kommer bag på en af undersøgelsens ophavsmænd, Erik Kaae, som er salgsdirektør i Microsoft.

Han er overrasket over, at de offentlige kunder er længere fremme end de private.

"Hvis du havde spurgt mig, inden vi lavede undersøgelsen, ville jeg have sagt, at det var omvendt. Jeg havde en forventning om, at de offentlige ville være mere tilbageholdende," siger han.

Forklaringen skal formentlig søges i den omstændighed, at de offentlige virksomheder og organisationer gennem mange år har været vant til at outsource i stor stil til KMD, hvor de har købt services.

"Det er sket i en større grad, end hos de private virksomheder, så servicetanken ligger nok tættere på de offentlige virksomheders opfattelse end de privates," vurderer Erik Kaae.

Sikkerhed vejer tungt

Den store undersøgelse er gennemført, fordi Microsoft for alvor satser på løsningerne i skyen, forklarer Erik Kaae.

"Vi går all in på cloud. Vi tror, det er det rigtige for mange kunder. Men undersøgelsen har ændret lidt ved salgsstrategien. Jeg vil bruge mere opmærksomhed på de offentlige virksomheder, end jeg oprindeligt havde forestillet mig."

Sikkerheden vejer tungt hos de spurgte it-ledere. Det er den vigtigste parameter på tværs af undersøgelsen. Spørgsmålet fylder mest hos de største virksomheder, der til gengæld også er den gruppe af virksomheder, hvor flest anvender cloud-løsninger i dag, næsten 30 procent.

Opfattelsen i Microsoft Danmark er den, at især mange små og mellemstore virksomheder vil have glæde af at lægge stort set det hele ud i skyen. For større virksomheder vil skyen være et supplement.

Og Microsoft har store forventninger til det danske cloud-marked.

"Vi forventer at sælge cloud-løsninger til 5.000 danske kunder i år," siger Erik Kaae.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job