HP-topchef Leo Apotheker tæt på fyreseddel

HP's bestyrelse mødes i dag for at drøfte en mulig fyring af selskabets topchef, Leo Apotheker. Se her hvorfor.

Artikel top billede

HP's øverste chef, administrerende direktør Leo Apotheker, er tæt på en fyreseddel efter at have været den øverste mand i firmaet i under et år.

Ifølge det anerkendte nyhedsbureau Bloomberg mødes HP's bestyrelse torsdag for at drøfte en mulig fyring af Leo Apotheker, der blev ansat i september 2010, efter han i februar 2010 blev fyret som topchef i SAP.

Bloomberg citerer unavngivne kilder.

Leo Apotheker har i løbet af sin relativt korte tid i chef-kontoret truffet en række meget drastiske og store beslutninger, der massivt har påvirket hele HP's forretning.

Han blev ellers ansat med en klar forventning om, at han skulle fokusere i en bestemt retning. Det kan du læse mere om her.

Ind efter sex-skandale

Leo Apotheker afløste den ellers succesrige Mark Hurd, der for et års tid siden blev tvunget fra posten på grund af en sex-relateret bestikkelsessag, som du kan læse om her.

Før ham stod Carly Fiorina i spidsen for HP. Hun røg ud af selskabet efter stor utilfredshed med resultaterne af hendes beslutning om at købe Compaq i det, der dengang var teknologiverdenens ubetinget største opkøb.

Alle tre topchefer har hver især stået for markante kurs-ændringer i HP.

Leo Apotheker har således besluttet, at HP enten skal trække sig helt ud af pc-markedet, hvor selskabet ellers er verdens største, eller udskille forretningsområdet i et selvstændig selskab.

I stedet skal HP sigte efter at blive langt stærkere på det lukrative software- og service-marked. Det kan du læse mere om her.

Aflivet kronjuvel

Samtidig har Leo Apotheker taget livet af HP's selskabets iPad-rival, TouchPad, ligesom fremtiden for det dyrt indkøbte styresystem WebOS er usikker.

WebOS stod ellers til at blive kronjuvelen i HP's strategi.

Alt i alt har Leo Apothekers strategier vakt bestyrtelse og uro blandt partnere, ejere og ansatte. Ingen ved rigtigt, hvor selskabet er på vej hen. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Bloomberg har HP's bestyrelse allerede nu en kandidat i kikkerten til at overtage posten efter Leo Apotheker. Du kan læse mere om denne kandidat her.

Læs også:

HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest.

Overblik: HP vil droppe pc'erne - her er vejen frem.

Derfor vil HP stoppe med at bygge pc'er.

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet.

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect