HP-topchef Leo Apotheker tæt på fyreseddel

HP's bestyrelse mødes i dag for at drøfte en mulig fyring af selskabets topchef, Leo Apotheker. Se her hvorfor.

Artikel top billede

HP's øverste chef, administrerende direktør Leo Apotheker, er tæt på en fyreseddel efter at have været den øverste mand i firmaet i under et år.

Ifølge det anerkendte nyhedsbureau Bloomberg mødes HP's bestyrelse torsdag for at drøfte en mulig fyring af Leo Apotheker, der blev ansat i september 2010, efter han i februar 2010 blev fyret som topchef i SAP.

Bloomberg citerer unavngivne kilder.

Leo Apotheker har i løbet af sin relativt korte tid i chef-kontoret truffet en række meget drastiske og store beslutninger, der massivt har påvirket hele HP's forretning.

Han blev ellers ansat med en klar forventning om, at han skulle fokusere i en bestemt retning. Det kan du læse mere om her.

Ind efter sex-skandale

Leo Apotheker afløste den ellers succesrige Mark Hurd, der for et års tid siden blev tvunget fra posten på grund af en sex-relateret bestikkelsessag, som du kan læse om her.

Før ham stod Carly Fiorina i spidsen for HP. Hun røg ud af selskabet efter stor utilfredshed med resultaterne af hendes beslutning om at købe Compaq i det, der dengang var teknologiverdenens ubetinget største opkøb.

Alle tre topchefer har hver især stået for markante kurs-ændringer i HP.

Leo Apotheker har således besluttet, at HP enten skal trække sig helt ud af pc-markedet, hvor selskabet ellers er verdens største, eller udskille forretningsområdet i et selvstændig selskab.

I stedet skal HP sigte efter at blive langt stærkere på det lukrative software- og service-marked. Det kan du læse mere om her.

Aflivet kronjuvel

Samtidig har Leo Apotheker taget livet af HP's selskabets iPad-rival, TouchPad, ligesom fremtiden for det dyrt indkøbte styresystem WebOS er usikker.

WebOS stod ellers til at blive kronjuvelen i HP's strategi.

Alt i alt har Leo Apothekers strategier vakt bestyrtelse og uro blandt partnere, ejere og ansatte. Ingen ved rigtigt, hvor selskabet er på vej hen. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Bloomberg har HP's bestyrelse allerede nu en kandidat i kikkerten til at overtage posten efter Leo Apotheker. Du kan læse mere om denne kandidat her.

Læs også:

HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest.

Overblik: HP vil droppe pc'erne - her er vejen frem.

Derfor vil HP stoppe med at bygge pc'er.

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S