Her er HP's (mulige) nye topchef

HP's bestyrelse har en klar favorit til at overtage posten som øverste chef i det mægtige selskab. Og det er en kvinde og tidligere topchef i et USA's helt store it-selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg er HP's bestyrelse tæt på at stikke topchef Leo Apotheker en fyreseddel, hvilket du kan læse mere om her.

I stedet har bestyrelsen ifølge Bloomberg kik på Meg Whitman, der er tidligere administrerende direktør for eBay.

Hun er i dag medlem af HP's bestyrelse.

Med Meg Whitman ved roret oplevede eBay først stor vækst og fremgang i de tidligere år. De blev fulgt af en periode, hvor eBay bøvlede med strategiske udfordringer i takt med, at forretningen modnedes.

Meg Whitman stoppede som administrerende direktør i eBay i 2008 for i stedet at stille op til valget som guvernør i Californien.

Leo Apotheker har stået i spidsen for verdens største it-selskab siden september 2010. Bliver han fyret, vil det være anden gang i træk, at han bliver sat fra bestillingen som topchef i et af verdens helt store it-selskaber.

Han røg nemlig i februar 2010 også ufrivilligt ud af sit chef-kontor i tyske SAP, som han stod i spidsen for i en årrække. Her blev han afløst af en duo bestående af danskeren Jim Hagemann Snabe og amerikaneren Bill McDermott.

Læs også:

HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest.

Overblik: HP vil droppe pc'erne - her er vejen frem.

Derfor vil HP stoppe med at bygge pc'er.

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet.

Derfor vælger HP tysk softwaremand som topchef.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS