Sådan vil Adobe trampe HTML5's succes ned

Adobe er snart klar med sin nyeste Flash, mens en stor del af branchen går i en anden retning.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Adobe fortsætter arbejdet med sin Flash-baserede strategi, og senest har selskabet annonceret Flash Player 11 og AIR 3 til såkaldte 'immersive' applikationer på tværs af enheder og platforme.

Annonceringen kommer i hælene på en række nederlag for selskabet i forhold til den standard-baserede HTML5-teknologi, som ikke kræver proprietære plug-ins ligesom Flash for at kunne fremvise den form for multimedieindhold, der findes på nutidens mobile og stationære computere.

Flash Player 11 og AIR 3 kommer efter planen til desktops i begyndelsen af oktober, og begge vil indeholde hardware-accelereret rendering, der kan rendere 2D og 3D-grafik "1.000 gange hurtigere" end med Flash Player 10 og AIR 2, lyder det fra virksomheden.

Men den egentlige udfordring for Adobe bliver at holde Flash relevant i et teknologi-landskab, der er i hastig forandring.

Flash Player er allerede blevet bandlyst fra Apples enormt populære iOS-enheder til fordel for HTML5. Det er heller ikke tilgængeligt på enheder med Windows Phone og BlackBerry-smartphones, selv om Research in Motion igennem længere tid har stillet det i udsigt. 

Og nu, da Microsoft har afsløret, at virksomhedens tablet-orienterede version af Internet Explorer 10 ikke vil understøtte nogen form for plug-ins, så bliver HTML5 nok også den foretrukne platform for mobiler med Windows 8. Desktop-versionen af IE10 vil fortsat understøtte plug-ins.

"Internet Explorer uden plug-ins giver bedre batterilevetid, såvel som sikkerhed, pålidelighed og privacy til forbrugerne," skriver Dean Hachamovitch, som er Microsofts corporate vice president for Internet Explorer, i et blogindlæg.

"Plug-ins var vigtige i internettets tidlige historie. Men nettet er kommet langt siden dengang, med HTML5," fortsætter han.

Microsofts egen plug-in, Silverlight, som længe har været konkurrent til Flash, vil i øvrigt også komme til at lide under den nye IE-policy.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S