Forslag: Datalogiens fader skal hædres til OL i 2012

100 årsdagen for datalogiens fader skal hædres med en noget speciel flammebærer ved de Olympiske Lege i London til næste år, mener it-forsker.

Artikel top billede

Hvis det står til den britiske datalog, Dr. James Law, så skal 100 års fødselsdagen for datalogiens fader, Alan Turing, hædres ved de Olympiske Lege i London til næste sommer.
 
Derfor har James Law nomineret den menneskelignende iCub-robot til at bære den olympiske flamme frem mod stadion på samme måde, som mennesker har gjort det i over 100 år.
 
Det skriver NewScientist.

For ung

Robotten iCub er udviklet af forskere fra Aberystwyth Universitet, hvorfra Dr. James Law til dagligt arbejder. 

Den er designet til at efterligne menneskelige bevægelser som en menneskebaby, og den vil altså godt kunne trænes op i at håndtere lidt hellig ild på en fakkel.
 
Med nomineringen som flammebærer ryger iCub i samme pulje som over 800 andre potentielle flammebærere, der er listet hos banken og sponsoreren Lloyds TSB.
 
Rent formelt står iCub dog lidt svagt i flammebærer-feltet, da reglerne angiver, at flammebærere skal leve i Storbritannien og være over 12 år.
 
Som en baby-efterligner og på grund af robottens produktions-levetid falder iCub således for aldersgrænsen. Samtidig kan det retfærdigvis også diskuteres, om iCub rent faktisk "lever" i Storbritannien.
 
En af de store helte
Dermed ser det umiddelbart ud til, at Alan Turing som en af computerteknologiens og -teoriens helt store helte ikke bliver hyldet igennem en robot-gestus, men meget kan selvfølgelig være ændret, når legene starter i den engelske hovedstad 27. juli 2012.
 
Alan Turing blev selv født den 23. juni 1912 og døde i 1954.

I de mellemliggende blot 42 år nåede den britiske matematiker at grundlægge datalogien, knække tyskernes Enigma-koder under 2. Verdenskrig og opfinde Turing-testen, der har til hensigt at afdække, om en maskine udviser intelligens på menneskeligt niveau.
 
Robotten iCub med sine to kameraer, berøringssensorer og kunstig intelligens udmærker sig netop ved, at den har indlæringskapacitet som en to-årig, når den eksempelvis skal lære at bevæge sig og lære, hvad genstande hedder.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S