Android sælger dobbelt så godt som iPhone

Android giver baghjul til iPhone, når det gælder både salg af nye smartphones og samlet markedsandel. Det er der en god forklaring på. Se den her.

Artikel top billede

Apples iPhone taber terræn på det vigtige amerikanske marked, hvor Googles Android til gengæld vinder frem.

I de seneste tre måneder har 28 procent af alle amerikanere, der har investeret i en ny smartphone, valgt en iPhone. I det foregående kvartal var det 31 procent.

Til gengæld valgte hele 56 procent af de amerikanske smartphone-købere en Android-baseret smartphone. I de foregående tre måneder var det 49 procent.

Tallene stammer fra analysehuset Nielsen, der dog peger på, at fremgangen i Android-salget mest sker på bekostning af Research in Motions BlackBerry.

Andelen af amerikanske smartphone-køber, der vælger en BlackBerry, er nemlig faldet fra 16 procent til blot ni procent i et fald, der er mere end dobbelt så stort som Apples.

Android fører klart

Kigger man på samlede markedsandele - og altså ikke kun på salg af nye smartphones - er BlackBerrys tilbagegang endnu mere tydelig.

Her sidder Android på 43 procent af det amerikanske marked, mens Apple sidder på 28 procent.

Det svarer til en stigning på henholdsvis fem procent-point og ét procent-point.

Til gengæld er RIM's markedsandel faldet med tre procent-point til 18 procent.

Analytikere peger på, at Androids fremgang ikke mindst skyldes, at nye Android-telefonerne for tiden oversvømmer det amerikanske marked.

Det har en naturlig indvirkning på markedet, da forbrugeren altid søger de seneste nye modeller. Her har Apple ikke præsenteret nye modeller i lang tid.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS